W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie gości Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, z dniem 11 marca br., wszystkie oddziały muzeum zostały zamknięte do odwołania. Muzeum nie wstrzymuje jednak swojej działalności kulturalnej.
Na oficjalnym Facebook’u NMM w Gdańsku zachęca do wysłuchania wykładów, m.in. U- bootach z dna Bałtyku dla Polskiej Marynarki Wojennej, prezentuje sprzęty będące na wyposażeniu statku-muzeum Dar Pomorza i eksponaty pozyskiwane z wraków podczas badań archeologicznych.
Dzisiaj, 3 kwietnia, Muzeum zapowiedziało pierwszy dzień w ramach cyklu „Tydzień z Sołdkiem”. Nie bez powodu. Dokładnie 72 lata temu, 3 kwietnia 1948 roku, podczas uroczystego położenia stępki pod rudo-węglowiec, jeden z nitów uroczyście wbił ówczesny minister żeglugi Adam Rapacki.
Sołdek, którego konstrukcja została wykonana metodą spawano-nitowaną, posiada około 300 tysięcy nitów, co stanowi około 6 % procent ciężaru całego kadłuba.
Inną ważną częścią tamtego wydarzenia było bezprecedensowe na tamte czasy poświęcenie stępki przez katolickiego duchownego z kościoła św. Jakuba w Gdańsku – ojca Ernesta z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Na pamiątkę tamtego wydarzenia ponownego poświęcenia Sołdka dokonał w 2018 roku brat Zdzisław Duma z tego samego zakonu.
3 kwietnia 1948 roku to symboliczna data w historii Sołdka. Od tego dnia rozpoczęła się intensywna budowa statku trwająca przez 570 dni, zakończona uroczystym podniesieniem polskiej bandery.
6 listopada 1948 roku odbyło się wodowanie, co zawsze formalnie uznaje się za narodziny każdego statku, jednak 3 kwietnia to także symboliczna data początku rozwoju polskiego przemysłu okrętowego, niemal całkowicie zniszczonego przez działania II wojny światowej.
Z tej okazji Narodowe Muzeum Morskie prezentuje kilka niezwykłych eksponatów związanych z Sołdkiem, jak jeden z oryginalnych stalowych nitów użytych do budowy jednostki, archiwalne zdjęcie - Uroczyste poświęcenie stępki 3 kwietnia 1948 roku (I. Siennicki „Sołdek”), zdjęcie Sołdka w trakcie budowy (ze zbiorów działu dokumentacji NMM), model rudowęglowca w skali 1:100, pamiątkowy proporczyk z 1988 roku upamiętniający wbicie 1 nitu.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na Youtube
AL, rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku / Facebook)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.