Potencjał, jako daje dostęp do morza, nie jest w pełni wykorzystany – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w przeddzień Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego. Wyraził poparcie dla przekopu Mierzei Wiślanej, budowy systemu gazociągów i morskich farm wiatrowych.
Z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z Morzem prezydenckie BBN wraz z Akademią Marynarki Wojennej organizuje w przyszłym tygodniu w Gdyni Kongres Bezpieczeństwa Morskiego.
To będzie pierwsza tego rodzaju, tak szeroko zakrojona debata w Polsce. W gronie ekspertów oraz przedstawiciel administracji państwowej chcemy omówić wszystkie wymiary funkcjonowania Polski, jako państwa morskiego – powiedział PAP Paweł Soloch. Trzeba jasno powiedzieć. Dziś nie wykorzystujemy w pełni potencjału, jaki daje nam dostęp do Morza Bałtyckiego. Poczynając od korzyści natury gospodarczej, poprzez społeczno-kulturowe, turystyczne, a kończąc na tych związanych z narodową oraz sojuszniczą obronnością – ocenił. Dodał, że "BBN od lat stara się promować świadomość morską wśród obywateli i decydentów". Powoli obserwujemy już tego wymierne efekty. Niestety wciąż pokutują dekady zaniedbań w tym obszarze – powiedział.
Podczas Kongresu będziemy chcieli mówić o polskich doświadczeniach związanych z Morzem Bałtyckim. Ocenimy obecny stan bezpieczeństwa morskiego z perspektywy kraju nadbałtyckiego, ale przede wszystkim będziemy chcieli analizować, jak wykorzystać na rzecz państwa szanse stwarzane przez Morze Bałtyckie – scharakteryzował planowaną imprezę.
Wyraził też "nadzieję, że zwiększenie tej świadomości w dalszej perspektywie przełoży się na uwolnienie niewykorzystanego potencjału rozwojowego, natomiast w bliskiej perspektywie będzie chociażby wymiernym wsparciem szeregu strategicznych projektów związanych z Bałtykiem".
Takich jak przekop Mierzei Wiślanej, budowa Baltic Pipe, rozbudowa infrastruktury nafto-portowej, budowa morskich farm wiatrowych, zwiększenie konkurencyjności polskich portów w międzynarodowej sieci logistycznej czy w końcu modernizacji Marynarki Wojennej RP – powiedział.
Kongres, który odbędzie się 11 lutego w Gdyni, ma dotyczyć oceny 100 lat dostępu Polski do morza, w tym aspektów polityczno-militarnych, gospodarki morskiej i społeczno-kulturowych konsekwencji nadmorskiego położenia Polski. Uczestnicy przeanalizują bieżący stan bezpieczeństwa morskiego państwa i zagadnień zrównoważonego wykorzystania Bałtyku. Zarysują też – jak zapowiedziano w programie "niezbędne kierunki dalszego rozwoju", w tym wzmocnienia pozycji polskich portów morskich, zwiększenia konkurencyjności transportu morskiego oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przedmiotem debaty będzie też stworzenie warunków dla rozwoju gospodarki morskiej opartej na wiedzy i kwalifikacjach, poprawa stanu środowiska morskiego i ochrona brzegu morskiego oraz turystyka morska i przybrzeżna.
Szef BBN zwrócił uwagę, że kongres objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda, a zaproszenia do udziału w komitecie honorowym Kongresu przyjęli m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz Szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak.
autor: Jakub Borowski
1. o zwiekszeniu ilości kąpielisk strzeżonych,
2. o higienie na plazach strzeżonych - zwiekszajaca ilość darmowych toi-toi.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.