Rejsy statkiem po zamkniętym dla żeglugi Zbiorniku Dobczyckim, głównym rezerwuarze wody pitnej dla aglomeracji krakowskiej - to nowy program edukacji ekologicznej dla mieszkańcy okolicznych gmin.
Zbiornik pełni także funkcje przeciwpowodziowe, chroniąc dolinę rzeki Raby, a elektrownia wodna znajdująca się przy zaporze produkuje prąd na potrzeby krajowego systemu energetycznego. W akwenie prowadzona jest również hodowla ryb.
Program uruchomiły Wodociągi Miasta Krakowa oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, które jest właścicielem jeziora, we współpracy z gminą Dobczyce.
„To nietypowe przedsięwzięcie powstało w odzewie na sygnały płynące ze strony mieszkańców, którzy chcą zwiedzać zbiornik w inny sposób, nie tylko z korony zapory” - wyjaśniła we wtorek dyrektor Wód Polskich w Krakowie Małgorzata Sikora.
Jak podkreślił prezes Wodociągów Miasta Krakowa Piotr Ziętara, rejsy po Zalewie Dobczyckim są kolejną inicjatywą edukacyjną dla mieszkańców przygotowaną przez to przedsiębiorstwo. Jego program opracowano tak, by podczas trwającej około 45 minut wycieczki z pokładu statku pokazać zwiedzającym kluczowe elementy zlokalizowane na niedostępnym na co dzień na akwenie i w jego okolicy: ujęcie wieżowe, zaporę czołową, elektrownię, zamek i skansen Stare Miasto, a także gospodarstwo rybackie Wód Polskich.
Podczas rejsu przewodnicy przedstawią historię powstania Zbiornika Dobczyckiego, jego główne funkcje, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla zaopatrzenia w wodę aglomeracji krakowskiej oraz konieczności utrzymywania na nim stref ochronnych. Uczestnicy wycieczki poznają dane hydrologiczne, morfometrię, zjawisko eutrofizacji i gospodarkę rybacką prowadzoną w akwenie.
Trasę o długości około 10 kilometrów pokonuje statek „Kraków”, specjalnie przygotowany do celów edukacyjnych, który na pokład zabiera maksymalnie 50 osób. Jednostka ta nie emituje żadnych substancji do wody.
Zbiornik Dobczycki został uruchomiony w 1986 roku. Jest największym ujęciem wody pitnej dla aglomeracji krakowskiej, zaspokajając ponad 60 proc. jej zapotrzebowania. Powierzchnia sztucznego jeziora wynosi ponad tysiąc hektarów, pojemność ok. 120 mln metrów sześciennych, a średnia głębokość – ok. 11 metrów, w zależności od poziomu piętrzenia. (PAP)
autor: Rafał Grzyb