Inne

„Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” – to najnowsza książka Miry Urbaniak, która jest podsumowaniem 45 lat jej dziennikarskiej i żeglarskiej przygody. W sobotę 18 maja dzieło zostało uroczyście zwodowane na pokładzie Zawiszy Czarnego.

Mira Urbaniak jest jedną z nielicznych osób w Polsce, która połączyła dwie pasje – dziennikarstwo i żeglarstwo. Ich podsumowaniem jest książka „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca”, która w sobotę 18 maja została oficjalnie zwodowana.

W uroczystości na pokładzie Zawiszy Czarnego wzięli udział przyjaciele autorki, żeglarze, harcerze i członkowie organizacji żeglarskich – m.in. Rafał Klepacz, prezes Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP, Cezary Bartosiewicz, były grotmaszt Bractwa Kaphornowców, Maciej Olszewski, prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który wspomógł wydanie książki.

– Jej wartość leży w autentyczności i pasji – tłumaczy Bogusław Witkowski. – Mira miała szczęście spotykać niesamowite osoby, zarówno na morzu, jak i na lądzie. Niekiedy były to postaci historyczne, a niekiedy zwykłe, które miały przyjemność pływać z Mirą.

Punktualnie o godzinie 16 książka została uroczyście zwodowana przez rodziców chrzestnych, a zarazem Zawiszaków (żeglarzy związanych z Zawiszą Czarnym) – Magdalenę Jabłonowską i Waldemara Mieczkowskiego.

– Mam swój zwyczaj wodowania książki – opowiada Mira Urbaniak. – Jej okładka została wsadzona do butelki, którą matka chrzestna wrzuciła do wody. Ojciec chrzestny następnie ją wyciągnął, żeby nie zaśmiecać portu, ale ponownie wyrzuci ją do morza w pierwszym rejsie Zawiszy.

Po tej uroczystości uczestnicy zeszli do kubryku na krótki koncert szantowy w wykonaniu Waldemara Mieczkowskiego i Jacka Jakubowskiego z Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny.

Po koncercie Mira Urbaniak wygłosiła krótką prelekcję o morskiej historii jej przodków – rodzin Wądołowskich i Urbaniaków. Oba rody w okresie dwudziestolecia międzywojennego krętymi ścieżkami dotarły nad morze i związały się z Gdynią.

– Mira jest od lat dobrą duszą Zawiszy Czarnego – mówi Rafał Klepacz. – Jest też popularyzatorką tego żaglowca, bo występuje on w wielu z jej licznych opowieści. Dla nas to ważne, nie chcemy, żeby Zawisza służył tylko jako jednostka wożąca czy szkoląca ludzi, ale aby był uczestnikiem szeroko rozumianej kultury morskiej.

„Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” można nabyć za pośrednictwem serwisu Zrzutka.pl, w którym autorka zbiera fundusze na dodruk kolejnych egzemplarzy. Wodowanie książki odbyło się w ramach Tygodnia Zawiszy Czarnego.

Tekst: Jędrzej Szerle / www.zeglarski.info
Foto: Tadeusz Lademann / www.zeglarski.info

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter