Inne

19 jachtów z 11 państw zagości w gdyńskiej marinie już w najbliższy piątek. Tym samym żeglarze upamiętnią setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Zlot 100” potrwa kilka dni. Jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania. Przewidziano także paradę jachtów. 

Wybór miejsca zlotu nie był przypadkowy. W okresie międzywojennym Gdynia była chlubą i wizytówką II RP. To dzięki swojemu dynamicznemu rozwojowi stała się ważnym ośrodkiem miejskim, a także żeglarskim. Współcześnie Gdynia cieszy się mianem „żeglarskiej stolicy Polski".

– Historia i kultura Gdyni nierozerwalnie związane są z morzem. To miasto z żeglarskim DNA. Oczywistym argumentem potwierdzającym naszą „stołeczność”, poza nagromadzeniem imprez żeglarskich, jest lokalizacja – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - W gdyńskiej marinie cumuje kilkaset jednostek. Dbamy też o to, by mieszkańcy nasiąkali żeglarstwem od najmłodszych lat – dodaje.

Dla mieszkańców i turystów „Zlot 100” jest jednym z ciekawszych wydarzeń kończącego się sezonu wakacyjnego. W programie zapowiedziana jest parada jachtów, która odbędzie się na trasie Sopot-Gdynia. To w sobotę, 1 września po godzinie 12.00. Z kolei w niedzielę w godz. 10.30-12.30 w gdyńskiej marinie żeglarze udostępnią jednostki publiczności. Będą to jachty z 11 państw w tym m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Niemiec oraz Hiszpanii. 

Spotkanie żeglarzy polonijnych i upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej to dwa główne punkty zlotu. Żeglarze zejdą także na suchy ląd i wyruszą na zwiedzanie Gdyni. – Chcemy, aby przedsięwzięcie miało charakter historyczny. Stąd też zaplanowaliśmy wizyty w Muzeum Emigracji w Gdyni czy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Weźmiemy udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Przewidziane jest również spotkanie integracyjne wszystkich uczestników, które odbędzie się w Górkach Zachodnich. To jednak tylko niektóre z zaplanowanych przez nas atrakcji – zapowiada Andrzej Radomiński, zastępca Krajowego Kapitana Bractwa Wybrzeża.

Łącznie spotkanie wilków morskich potrwa 7 dni, z czego 5 pierwszych żeglarze spędzą w Gdyni. We wtorek rano, 4 września flotylla wyjdzie z mariny i obierze kurs na Puck.

Organizatorem wydarzenia jest Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich. Stowarzyszenie to należy do międzynarodowego Hermandad de la Costa, założonego w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywującego ich tradycje, obyczaje i naukę. Bractwo Wybrzeża oficjalnie powstało 1 czerwca 1966 roku. Stało się to podczas wyprawy wokół Ameryki Południowej, w której uczestniczyli członkowie załogi jachtu Śmiały.

Gdynia.pl / Jan Ziarnicki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter