Inne

22 czerwca rozpoczyna się w Gdańsku sezon kąpieliskowy. Od tego dnia ratownicy będą strzegli bezpieczeństwa w ulubionych miejscach letniego wypoczynku plażowiczów z całej Polski i zagranicy. Z kąpieli może skorzystać absolutnie każdy.

Bezpieczne gdańskie plaże

Na sezon 2018 r. Gdański Ośrodek Sportu, zarządzający plażami przygotował 8 kąpielisk, z których można bezpiecznie korzystać pod okiem ratowników: Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno. Stanowi to łącznie 1400 mb. strzeżonej linii brzegowej. Kąpieliska będą czynne do 31 sierpnia w godzinach 9.30 – 17.30. Codzienną obsadę ratowniczą zapewniać będzie 70 osób. Planując kąpiel należy wybierać te miejsca, ponieważ właśnie tam jest najbezpieczniej. Na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia. Ratownicy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. szybkich łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą do transportu osoby poszkodowanej, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych czy defibrylatorów.

Najwyższa jakość

Sześć kąpielisk zyskało międzynarodowe wyróżnienie poświadczające najwyższą jakość. Charakterystyczne Błękitne Flagi będą powiewały na kąpieliskach: Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. To duży prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa dla turystów oraz gdańszczan odpoczywających nad wodą. Jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu obiektów. Wart podkreślenia jest fakt, że w 2017 roku, podczas audytu przedstawicieli Błękitnej Flagi, kąpielisko Gdańsk Stogi otrzymało rzadko przyznawaną notę „excellence”. Dzięki temu Gdańsk znalazł się w gronie najlepszych plaż na świecie. Dodatkowo, certyfikat Błękitnej Flagi otrzymały cztery przystanie żeglarskie. Wśród wyróżnionych obiektów znalazły się: Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Sienna Grobla oraz Tamka.

Przed wyruszeniem na odpoczynek nad wodą warto odwiedzić stronę internetową kapieliskagdansk.pl.

Plażowicze znajdą na niej wiele przydatnych informacji, np. można szybko sprawdzić warunki atmosferyczne panujące na danym kąpielisku, w tym temperaturę wody, powietrza. Dowiemy się również, czy kąpiel w danym miejscu jest dozwolona (biała flaga), czy też zabroniona (czerwona flaga).

Kąpieliska dostępne dla każdego

Od kilku sezonów na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz Molo Gdańsk Brzeźno udostępniane są bezpłatnie specjalistyczne wózki-amfibie. Umożliwiają one łatwy transport po plażowym piasku osoby z niepełnosprawnością. Dzięki czemu będzie ona mogła również bez problemu skorzystać z morskiej kąpieli. Lekki i wygodny sprzęt umożliwia niewielkie zanurzenie oraz swobodne unoszenie się na wodzie. Nad bezpieczeństwem korzystających z wózka czuwają specjalnie do tego przeszkoleni ratownicy. Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z wózka u ratowników. Zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu dokłada wszelkich starań, aby plaże były dostępne dla każdego, bez barier i ograniczeń. W ramach dedykowanej akcji „Bliżej wody”, przy czternastu wejściach na plaże ułożone są drewniane lub kompozytowe kładki pozwalające osobom niepełnosprawnym lub opiekunom z dziećmi w wózkach na łatwiejsze dotarcie praktycznie do samej wody. Korzystać z nich mogą również posiadacze rowerów, gdyż przy kładkach można znaleźć stojaki do przypięcia jednośladów. Wejścia na plaże, przy których znajdują się kładki oznaczone są specjalnymi tablicami z piktogramami.

Stały monitoring czystości

Gdański Ośrodek Sportu odpowiada również za sprzątanie gdańskich plaż na odcinku od granicy Gdańska z Sopotem do Świbna, na długości około 23 km. Obecnie plaże sprzątane są codziennie od godzin wczesnorannych do wieczora. Obejmuje to zarówno sprzątanie mechanicznie i ręczne, jak też opróżnianie pojemników na śmieci w ramach bieżących potrzeb. Firma sprzątająca ustawiła blisko 800 pojemników na śmieci. Większa ich liczba zlokalizowana jest przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk. Dodatkowo przy każdym kąpielisku można znaleźć pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Przesiewanie piasku odbywać się będzie przynajmniej raz w tygodniu. Prowadzony jest stały monitoring czystości plaż. Uruchomiony został specjalny całodobowy numer telefonu (58 524 18 53), pod którym można zgłaszać wszelkie przypadki zanieczyszczeń gdańskich plaż.

Gdansk.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter