Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca, który w tym roku przypada na 22-24 czerwca. Ale zapraszamy Państwa również na szereg wydarzeń towarzyszących w których można uczestniczyć już od czwartku poprzedzającego świętomorski weekend, kończąc na mocnym akcencie kończącym obchody Święta Morza 2018 - pokazie działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu, który odbędzie się we wtorek 26 czerwca.
Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim.
Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL.
Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w roku 2013. Od tego momentu Święto Morza w Gdyni organizowane jest co roku.
Logo: Przypomina jacht płynący ostro do przodu z banderą Marynarki Wojennej i Gdynią za sterem. Krój czcionek nawiązuje do przedwojennych wzorów. W tle umieszczone zostało koło sterowe z kulą ziemską nawiązując do symbolu Ligi Morskiej i Rzecznej. Autorem loga jest Grażyna Kamińska.
Idea: Święto Morza w Gdyni to wydarzenie nawiązujące do tradycji Święta Morza, zapoczątkowanego w okresie II Rzeczypospolitej. Pomorski Związek Żeglarski, wspólnie z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej, Ligą Morską i Rzeczną, Urzędem Miasta Gdyni, Marynarką Wojenną RP, Urzędem Morskim w Gdyni oraz innymi podmiotami wskrzesił imprezę w 2013 r. Jest ona wydarzeniem cyklicznym.
W 2018 roku Święto Morza ma szczególny charakter bowiem rozpoczynają się obchody 100-lecia istnienia Marynarki Wojennej.
Szczegółowy program Święta Morza 2018 znajdziesz tutaj.
Gdynia.pl
Ja proponuję zachować ostrość żeglugi do WIATRU, ewentualnie do fali... .
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.