Przez trzy dni (1-3 czerwca) w województwie kujawsko-pomorskim trwały będą najstarsze długodystansowe regaty na Wiśle. Żeglarze popłyną od Ciechocinka do Bydgoszczy. Impreza jest elementem popularyzacji turystyki rzecznej.
Regaty są także zapowiedzią II edycji Festiwalu Wisły, który zaplanowany jest w dniach 12-15 sierpnia. Jednym z głównych elementów tego festiwalu będzie barwna parada łodzi z Polski i zagranicy. Regaty długodystansowe na Wiśle po raz pierwszy odbyły się w 1936 roku na trasie Toruń-Bydgoszcz.
Tegoroczne etapy wiodą przez Ciechocinek, Toruń, Solec Kujawski aż do Bydgoszczy. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 1 czerwca. Tego dnia ruszy pierwszy etap z Ciechocinka do Torunia. W tym mieście po przypłynięciu żeglarzy zaplanowano uroczystą inaugurację imprezy z udziałem władz miasta, a także wieczorny koncert szantowy.
W sobotę 2 czerwca odbędą się zmagania samorządowców. Metą etapu będzie stanica wodna w Solcu Kujawskim. Zakończenie regat odbędzie się w porcie Yacht Klubu Polskiego w Bydgoszczy.
"Żeglarstwo rzeczne jest zupełnie inną bajką. Normalnie żeglarz zainteresowany jest głównie wiatrem, a nie boi się o to, co jest pod spodem. W tym przypadku jest odwrotnie. W Wiśle zdarzają się bowiem cuda. Pod wodą są rafy kamienne i na tym się trzeba znać. Puchar Wisły trafia w ręce człowieka, który nie tylko jest świetnym żeglarzem - pływającym po jeziorach, ale również czującym rzekę. Jeżeli złączy się te dwie umiejętności, to powstaje absolutne mistrzostwo świata" - mówił PAP rok temu podczas 52. edycji regat rzecznik prasowy regat Jacek Kiełpiński.
W tym roku Puchar Wisły będzie wręczany po raz drugi. Jego fundatorem jest prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. Andrzej Królikowski. Rok temu zdobyła go załoga Mateusz Gołąb i Jakub Teuschner, która w tym roku chce znów powtórzyć swój wyczyn, ale na innej łódce. W zawodach ma wziąć udział ok. 30 jednostek pływających.
Organizatorzy wskazują również, że niezwykle istotnym elementem regat jest popularyzacja turystyki rzecznej, która odradza się w Polsce. Służą temu m.in. pikniki dla całych rodzin, które zawsze towarzyszą żeglarskim zmaganiom.
autor: Tomasz Więcławski
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.