Idea realizacji statków bezzałogowych nabiera tempa. Znany operator Wilhelmsen i firma Kongsberg stworzą pierwszą na świecie spółkę oferującą kompleksowe usługi dla tego typu jednostek.
- Norwegia zajmuje wysoką pozycję, jeśli chodzi o rozwój statków autonomicznych. Nowa firma Massterly, pozwoli nam pójść krok naprzód w zakresie tworzenia infrastruktury i projektowania statków, a także zaawansowanych rozwiązań logistycznych - przyznał Thomas Wilhelmsen, dyrektor generalny grupy Wilhelmsen.
Massterly to naziemne centra kontroli, monitorujące i obsługujące autonomiczne statki w Norwegii, a także na całym świecie. To również połączenie 360-letniego doświadczenia, unikalnej wiedzy technologicznej i rozwiązań Kongsberg, oraz doświadczenia w zakresie logistyki i zarządzania statkami firmy Wilhelmsen. Firma zaoferuje kompleksowy łańcuch usług, od projektowania i rozwoju, po systemy kontroli i usługi logistyczne. Ponadto pozycja Norwegii, jako wiodącego państwa morskiego stwarza możliwości dla rozwoju personelu.
- Zdalnie sterowane statki to ewolucja w przemyśle morskim. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój napędzany znacznym wzrostem zapotrzebowania klientów na całym świecie. Kiedy autonomiczne statki staną się wkrótce rzeczywistością, Massterly będzie miało kluczowe znaczenie w digitalizacji infrastruktury i operacji - dodał Geir Håøy, dyrektor generalny Kongsberg.
Kluczowym wydarzeniem w historii autonomicznej żeglugi było ogłoszenie w maju zeszłego roku planów budowy towarowej jednostki bezzałogowej - Yara Birkeland. Za realizacją stoją dwie firmy - Yara International oraz Kongsberg Gruppen. Będzie to pierwszy na świecie w pełni elektryczny kontenerowiec i całkowicie autonomiczny. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, budowa ma być zrealizowana do 2020 roku.
- Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości umocnimy rynek dla tego rodzaju usług. Żegluga autonomiczna zwiększy wydajność transportową i zmniejszy emisję szkodliwych związków. Dla Norwegii, jako państwa morskiego, będzie to ważny wkład w osiągnięciu Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ, czyli m.in. ochrony oceanów, mórz i zasobów morskich - dodał Wilhelmsen.
Nowa spółka joint venture z siedzibą w Lysaker w Norwegii rozpocznie pracę w sierpniu tego roku.
AL, rel (Kongsberg)