Inne

Dla Portalu Morskiego kolejna, najnowsza porcja informacji z jachtu Katharsis II. Załoga kapitana Mariusza Kopera powoli zbliża się do finału wyprawy.

Wtorek, 27 marca 2018 roku dla polskich żeglarzy to już 94 dzień rejsu non stop z RPA do Australii - dookoła Antarktydy, razem na jednym jachcie, zdani wyłącznie na siebie samych, żeglując dookoła najzimniejszego kontynentu na Ziemi. Mają za sobą ponad 14 tys. mil morskich od Kapsztadu (około 26 tys. km!), a do mety w Hobart już około 1800 mil, ale cały czas żeglują po "wyjących pięćdziesiątkach i ryczących czterdziestkach", codziennie omijając góry lodowe. Spodziewani są w Hobart między 4 i 7 kwietnia, ale dla jachtu żaglowego na tych morzach żadne daty nie muszą się sprawdzić i na ogół się nie sprawdzają. Jedyne co pozostaje to trzymać kciuki!

Po zamknięciu antarktycznego kręgu 20 marca, przepłyniętego na południe od 62 stopnia szerokości południowej, jacht Katharsis II opuścił antarktyczne morza i od tygodnia żegluje po nieco cieplejszych wodach Wielkiego Oceanu Południowego, stopniowo oddalając się od lodowego kontynentu. Od kilku dni Katharsis II osiąga doskonałe przebiegi dobowe, ponad 200 mil w ciągu 24 godzin. Jak przekazał w trakcie satelitarnej rozmowy kapitan Mariusz Koper - wszyscy czują już zmęczenie, ale jednocześnie są szczęśliwi, że główny cel wyprawy został osiągnięty. Jednak finał - czyli dopłyniecie do portu, nastąpi dopiero w Hobart i zakończenie wyprawy jest jeszcze przed nimi. Według pozycji na dzień 27 marca 2018 roku żeglują już non- stop 94 dni i od wypłynięcia z Kapsztadu 23 grudnia 2017 roku pokonali ponad 14000 mil morskich. Do portu w Hobart mają już poniżej 1900 mil morskich.

Mariusz Koper: Z pokładu Katharsis II:

"Radość wywołana osiągnięciem celu, jakim było zamknięcie pętli wokół Antarktydy, mieszała się z uczuciem ulgi. Od tego momentu mogliśmy myśleć o opuszczeniu wód pełnych lodowych niebezpieczeństw. Kontynuowaliśmy żeglugę w kierunku północno-wschodnim aż do 58. równoleżnika. W ten sposób nie tylko opuściliśmy wody Antarktyki, ale znaleźliśmy się w optymalnym miejscu do żeglugi w dwóch kolejnych układach niżowych. Wiatry na półkuli południowej wieją w niżach zgodnie ze wskazówkami zegara. Pierwszy z układów spadał z północy. Udało się nam wpłynąć w jego zachodnią część i skorzystać z południowo-zachodnich wiatrów. Drugi układ był (i ciągle jest) bardzo rozległy. Płyniemy w jego północnej części, w pobliżu centrum. Mamy cały czas korzystne dla żeglugi zachodnie wiatry, dzięki którym szybko pokonujemy kolejne mile. Wiatry sztormowe wieją w niedużej odległości na północ od nas. Oby tak dalej. Niestety nieprzerwanie musimy bardzo uważać na lodowe niebezpieczeństwo. Znajdujemy się ciągle w strefie konwergencji antarktycznej, gdzie w zimnych wodach góry lodowe rozpuszczają się powoli. Tylko podczas niedzielnej doby napotkaliśmy na naszym kursie 4 góry lodowe.  Potrzebujemy jeszcze kilku dni, by wpłynąć w cieplejsze i bezpieczniejsze wody.

Spodziewany termin przybycia do tasmańskiego Hobart to daty pomiędzy 4 i 7 kwietnia. Ale na morzu, w szczególności w szerokościach „wyjących czterdziestek i ryczących pięćdziesiątek”, żadne terminy nie mogą być pewne. Na razie mamy doskonałe osiągi, przekraczające 200 mil na dobę. Wczoraj 25 marca padł rekord dystansu pokonanego w 24 godziny w tym rejsie - 252 mile morskie. Trzymajcie kciuki, przed nami ostatnia prosta.

 - Mariusz Koper i załoga Katharsis II"

Polska żeglarska wyprawa antarktyczna Katharsis II

Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej.

Celem rejsu jachtu Katharsis II pod komendą kapitana Mariusza Kopera i 8.osobowej załogi (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojtek Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart), była próba ustanowienia żeglarskiego rekordu świata (na trasie z Kapsztadu , RPA - do Hobart w Australii) podczas żeglugi non-stop dookoła kontynentu i jak najbliżej Antarktydy, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Cel został zrealizowany: antarktyczna pętla została zamknięta 20 marca 20018 roku, a żegluga po kręgu została dokonana ba południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej.

Wyprawa została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.

Wyprawa to także wyzwanie naukowe. Podczas wykonywanej pętli wokół Antarktydy załoga pobrała szereg próbek wody w ramach autorskiego programu Instytutu Oceanografii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Badania koordynowane są przez członka załogi, prof. PAN Piotra Kuklińskiego i dotyczą rozprzestrzeniania się w oceanach mikro plastiku. W trakcie rejsu Katharsis II bierze także udział w międzynarodowym programie badawczym ARGO.

red. Bohdan Sienkiewicz / rel WyprawaAntarcticCircle60S.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0716 4.1538
EUR 4.2312 4.3166
CHF 4.5197 4.6111
GBP 5.1034 5.2064

Newsletter