El-Mellah ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA według projektu Choren Design & Consulting (Fot.: Przemysław Kozłowski) Towarzystwo Przyjaciół Statku – Muzeum Sołdek oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają 27 lutego 2018 r. na wykład Zygmunta Chorenia – projektanta najpiękniejszych żaglowców.
Nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż Zygmunt Choreń. Pogoria, Dar Młodzieży, Mir, Fryderyk Chopin, Alexander von Humboldt, Royal Clipper, czy wietnamski Le Quy Don to tylko niektóre jego realizacje. Z dumą opowiada, że wszystkie zaprojektowane przez niego jednostki mogą wykonać zwrot przez sztag.
Podczas spotkania w Ośrodku Kultury Morskiej Zygmunt Choreń opowie o statkach żaglowych z polskich stoczni, o swojej pracy i o tym, jak młody chłopak z Podlasia został "ojcem" żaglowców. Wykład odbędzie się 27 lutego 2018 r. o godzinie 17.00 w Ośrodku Kultury Morskiej.
Zygmunt Choreń urodził się w 1941 r. we wsi Brzozowy Kąt na Podlasiu. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej i Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów – dyplom inżyniera otrzymał w 1965 r. W latach 1965-1968 był pracownikiem Politechniki Gdańskiej, a następnie biura konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej, gdzie od 1978 r. został głównym konstruktorem żaglowców. Jest też kapitanem jachtowym. W latach 1973–1974 jako członek załogi jachtu Otago brał udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread. Należy do Bractwa Kaphornowców, elitarnego stowarzyszenia kilkuset Polaków, którzy opłynęli przylądek Horn. Od 1992 r. prowadzi w Gdańsku biuro projektowania statków "Choren Design and Consulting".
Zobacz też materiał filmowy: Największy żaglowiec świata
Czytaj także: Nie mam czasu na żeglowanie! Rozmowa z Zygmuntem Choreniem
rel (NMM w Gdańsku)