Rosnące zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi sprawia, że wielu polskich inwestorów szuka możliwości ulokowania gotówki w samochodach zabytkowych. Czy jest to opłacalne?
Zainteresowanie inwestorów rośnie, ale co z popytem?
Zainteresowanie inwestorów zakupem aut zabytkowych jest wysokie, jednak problematyczna pozostaje wciąż kwestia popytu wśród kolekcjonerów. Inwestorzy nie są w stanie przewidzieć, który samochód za kilka lat będzie najbardziej pożądany przez pasjonatów motoryzacji. Może się okazać, że drogi i słynny model nie znajdzie nabywcy ze względu na zbyt wysoką cenę sprzedaży, co dla inwestora będzie wiązało się ze stratami. Auto zabytkowe kupione w celach inwestycyjnych wymaga konserwacji, a także napraw, które są o wiele kosztowniejsze niż w przypadku samochodów nieposiadających statusu zabytku. Ponadto auto kupione w celach zarobkowych powinno być ubezpieczone, by w razie jego uszkodzenia uzyskać środki na naprawę. Inwestorzy chętnie sięgają więc po Classic Car Insurance, które jest popularne również wśród kolekcjonerów. Jest ono niedrogie, jednak również stanowi koszt związany z inwestycją.
Cena kupna i cena sprzedaży
Większość kolekcjonerów ma niezbyt duży budżet na zakup auta zabytkowego. Inwestorzy chcący zarabiać na sprzedaży aut wartych kilka czy nawet kilkanaście milionów złotych mogą mieć trudności ze znalezieniem w Polsce kupca na tak drogi samochód. Polscy kolekcjonerzy z reguły wybierają oldtimery warte od kilkudziesięciu do około 100 tysięcy złotych.
W przypadku kupna auta droższego, inwestor powinien liczyć się z tym, że jego sprzedaż z zyskiem może zająć nawet 10 lat. Ponadto może pojawić się konieczność zbycia drogiego oldtimera za granicą, gdyż będzie on poza zasięgiem budżetu polskich kolekcjonerów.
Inwestycja dla motofanów?
Aby inwestować w samochody, powinno się znać na motoryzacji. Co prawda, laik może kupić i sprzedać z zyskiem oldtimera, jednak ryzyko strat finansowych w jego przypadku jest dużo wyższe niż w sytuacji, gdy inwestycję w auto zabytkowe wybiera pasjonat czterech kółek. Znajomość motoryzacji jest ważna, gdyż ułatwia zdobycie informacji, czy do danego modelu można znaleźć oryginalne części zamienne, bądź czy z wybranym oldtimerem wiąże się jakaś ciekawa historia. Co ciekawe, w przypadku inwestycji w auta klasyczne o wysokości zysków czasem decydują niuanse, jak choćby kolor pojazdu. Dla laika w dziedzinie motoryzacji są to mało istotne szczegóły, jednak prawdziwi motofani wiedzą, jak ogromne jest ich znaczenie dla kolekcjonerów starych samochodów.