Inne

Dzisiaj, we wtorek, 23 maja w Polskim Kontyngencie Wojskowym Czernicki mija 100 dni wykonywania zadań na morzu. To oznacza, że od opuszczenia macierzystego portu w Świnoujściu okręt spędził na morzu 73% czasu całej misji.

ORP Czernicki, wraz z niszczycielami min z Hiszpanii, Turcji i Włoch, opuścił wczoraj port w Arbataxie na Sardynii i zmierza w kierunku archipelagu Balearów. Na jego pokładzie zaokrętowany jest sztab oraz dowódca zespołu okrętów NATO. Łącznie z załogą w skład kontyngentu wchodzi 70 marynarzy a powołano go postanowieniem Prezydenta RP o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego - Grupa 2 w działaniach na Morzu Śródziemnym, Morzu Czarnym i Morzu Egejskim w okresie od 1 stycznia 2017 do 6 lipca 2017 roku, kiedy nastąpi przekazanie dowodzenia zespołem kolejnemu krajowi. Powrót do Świnoujścia przewidywany jest kilka dni później. 

Obok zadań wykonywanych w składzie sojuszniczego zespołu marynarze PKW Czernicki uczestniczyli także w międzynarodowych manewrach organizowanych przez marynarki wojenne Rumunii, Grecji i Włoch współpracując z okrętami z Bułgarii, Czarnogóry, Egiptu, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Turcji czy Ukrainy. Łącznie ORP Czernicki pokonał już ponad 10,5 tysiąca mil morskich. Odwiedził także 15 portów w 8 krajach demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład naszego kraju w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych dla światowego transportu akwenach. 

Przed zakończeniem misji polskich marynarzy czeka dwukrotny udział w międzynarodowych manewrach morskich, których organizatorem będzie flota hiszpańska. Pierwsze z nich, pod kryptonimem Spanish Minex 17, odbędą się w przyszłym tygodniu.

ORP Czernicki to jednostka wchodząca w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, wyposażona między innymi w systemy łączności pozwalające na dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe. Zintegrowany system informacji pozwala także na monitoring ruchu jednostek pływających. Ponadto ORP Czernicki spełnia funkcję okrętu wsparcia logistycznego, zaopatrującego inne jednostki w paliwo, wodę czy żywność. Biało-czerwoną banderę podniósł 1 września 2001 roku a już w kolejnych dwóch latach służby, działając w składzie międzynarodowych sił morskich w rejonie Zatoki Perskiej, wziął udział w operacjach „Enduring Freedom” oraz „Iraqi Freedom”.

Flagę NATO po raz pierwszy podniósł w 2010 roku, kiedy został jednostką dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 1. Przez dwanaście miesięcy zespołem kierował wówczas oficer polskiej Marynarki Wojennej, a przez kolejne sześć, kiedy dowodzenie objął holenderski oficer i holendersko-belgijski sztab, Czernicki pozostał jednostką flagową tego zespołu. Wtedy też jego załoga wykonywała zadania na Morzu Śródziemnym, między innymi uczestnicząc w operacji antyterrorystycznej sojuszu pod kryptonimem Active Endeavour. Zaledwie trzy lata później, w 2013 roku, ORP Czernicki po raz drugi został jednostką flagową tego samego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1, a na jego czele ponownie stanął polski oficer. 

Od stycznia tego roku kolejny oficer Marynarki Wojennej RP, kmdr por. Aleksander Urbanowicz, dowodzi NATO-wskim zespołem a ORP Czernicki kolejny raz jest jednostką flagową NATO. Jednak po raz pierwszy jest to operujący w basenie Morza Śródziemnego i Czarnego Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter