Inne

Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu i osłony transportu morskiego.

Operują w Siłach Odpowiedzi NATO oraz w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach morskich - to najważniejsze działania realizowane przez 3. Flotyllę Okrętów w Gdyni. W sobotę, 11 marca największy związek taktyczny Marynarki Wojennej obchodzi 46. rocznicę powstania. Już dzisiaj, w przeddzień święta 3. FO, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem patrona jednostki komandora Bolesława Romanowskiego.

Jubileuszowe uroczystości zostały poprzedzone wczorajszym koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej MW, chóru męskiego "Harmonia" oraz zespołów i solistów z Klubu 3. FO. Zgodnie z marynarską tradycją, dzisiaj (10 marca), punktualnie o godzinie 8:00 na wszystkich okrętach 3. Flotylli Okrętów podniesiono wielką galę banderową. O godzinie 9:00, w Kościele Garnizonowym Gdynia-Oksywie została odprawiona msza święta w intencji Flotylli, marynarzy i pracowników wojska. O godzinie 10:30, odbyła się uroczysta zbiórka. W ten sposób marynarze podkreślają szczególny charakter rocznicy utworzenia Flotylli. Z tej okazji złożono kwiaty pod pomnikiem Patrona 3. FO - kmdr. Bolesława Romanowskiego i odczytano okolicznościowe rozkazy.

3. Flotylla Okrętów powstała 11 marca 1971 roku. Obecnie, ten związek taktyczny Marynarki Wojennej jest najbardziej rozpoznawalną formacją polskich sił morskich. Na to miano pracowało przez cztery dekady kilka pokoleń marynarzy i pracowników wojska. 46-letnia historia Flotylli jest najlepszym świadectwem roli Marynarki Wojennej w polskim systemie bezpieczeństwa.

Od początku swojego istnienia 3. Flotylla Okrętów stanowiła siłę uderzeniową polskiej floty wojennej. Dziś w jej skład wchodzi czternaście jednostek: pięć dywizjonów okrętowych, trzy jednostki brzegowe, jednostka logistyczna oraz inne jednostki wspierające działalność Flotylli. Jej zasadniczą siłę uderzeniową stanowią fregaty rakietowe, okręty rakietowe i korweta zwalczania okrętów podwodnych - skupione w Dywizjonie Okrętów Bojowych oraz okręty podwodne wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a od pewnego czasu również dywizjony ogniowe z bateriami rakiet NSM Morskiej Jednostki Rakietowej. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za: zabezpieczenie nawigacyjno-hydrograficzne działań sił Marynarki Wojennej (Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW), szkolenie i ratowanie życia na morzu (Dywizjon Okrętów Wsparcia), obronę wybrzeża (Morska Jednostka Rakietowa), zabezpieczenie inżynieryjne (43. Batalion Saperów), obronę przeciwlotniczą (9. Dywizjon Przeciwlotniczy) oraz zabezpieczenie logistyczne rejonu działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Blisko 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim, a także w Ustce i Siemirowicach.

Jednostki 3. FO biorą udział nie tylko w ćwiczeniach, ale i w faktycznych operacjach bojowych. 3. FO wydziela swoje okręty do prestiżowych Sił Odpowiedzi NATO. Okręty podwodne czterokrotnie (trzy razy ORP Bielik oraz raz ORP Kondor) uczestniczyły w operacji antyterrorystycznej, prowadzonej przez NATO na Morzu Śródziemnym, pod kryptonimem ACTIVE ENDEAVOUR. Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski już dwukrotnie wchodziła w skład elitarnego zespołu fregat i niszczycieli Sojuszu Północnoatlantyckiego - SNMG1 (ang. Standing NATO Maritime Group One), a ORP Gen. T. Kościuszko w składzie drugiego, bliźniaczego zespołu (SNMG2) uczestniczył w misji na Morzu Śródziemnym, Czarnym i Egejskim, którego celem było zapobieganie aktom nielegalnej imigracji.

Biorąc pod uwagę fakt, że śmigłowce pokładowe Kaman SH-2G (wchodzą w skład Brygady Lotnictwa MW) wykonują swoje podstawowe zadania z pokładu fregat rakietowych typu OHP, należy zauważyć, że 3. Flotylla Okrętów jest jedynym związkiem taktycznym w Wojsku Polskim, który jest w stanie działać na morzu, na lądzie, w powietrzu i pod wodą.

Pełna historia 3. Flotylli Okrętów dostępna jest na stronie internetowej.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter