Inne

W siedemnaście dni po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, 28 listopada 1918 roku, naczelnik państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. W Modlinie sformowano pierwsze jednostki. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie Batalion Morski wraz z generałem Józefem Hallerem, 10 lutego 1920 roku zaślubił Polskę z Bałtykiem. Te i inne fakty z historii floty wojennej w okresie II RP przedstawi Aleksander Gosk.

Kolejna prelekcja z cyklu "Opowieści spod biało-czerwonej" odbędzie się w Muzeum Marynarki Wojennej 23 lutego o godz. 17.30. Poświęcona zostanie tematyce budowy floty - programowi rozbudowy morskich sił zbrojnych w II RP.

- Pierwsze mocarstwowe koncepcje budowy floty - z pancernikami, krążownikami i okrętami podwodnymi - szybko zweryfikowała sytuacja ekonomiczna Polski. Okręt hydrograficzny Pomorzanin i niewielkie torpedowce z niemieckiego demobilu, to były realne początki biało-czerwonej bandery - mówi Aleksander Gosk i dodaje - Niestety, stosunkowo nowoczesna flota w przededniu II wojny światowej, była bez szans w konfrontacji z niemiecką Krigsmarine.

Prelekcja wsparta będzie multimedialną prezentacją, opowiadać będzie m.in. o programach budowy i rozwoju floty wojennej w okresie II RP. Autor przedstawi też jak ambitne, często nierealistyczne programy wyglądały na tle możliwości odradzającego się państwa.

Prelekcja "Budujemy flotę - programy rozbudowy morskich sił zbrojnych w II RP", Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B, czwartek, 23 lutego, godz. 17.30, wstęp wolny.

Gdynia.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter