Wrocławskie Wody Polskie do końca 2024 roku chcą wykonać 190 zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi. Wydadzą na to ponad 81 mln zł. Największym zagrożeniem są osuwiska. Nad Białą Lądecką prace trwają na długości 40 km koryta rzeki - podano w komunikacie.
Jak poinformowano w komunikacie prasowym w piątek, wrocławskie Wody Polskie zakończyły już 66 zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi o wartości ok. 3 mln zł. Wykonano je w 17 powiatach i 38 gminach woj. dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego.
Część priorytetowych prac zakończono już w powiecie kłodzkim, to m.in. udrożnienie koryta potoków Wilczka i Jodłownik oraz koryta potoku Morawa przy urządzeniach upustowych zapory w Stroniu Śląskim.
W procesie odbudowy strat popowodziowych ważna jest także naprawa ubezpieczeń brzegowych i odtwarzanie brzegów rzek, które zostały naruszone przez siłę fali powodziowej. Niebezpieczne osuwiska stanowią zagrożenia dla zabudowań i infrastruktury, stąd ich zabudowa jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa - czytamy w komunikacie.
Wody Polskie zabezpieczyły i naprawiły m.in. wyrwę na lewym brzegu rzeki Barycz w miejscowości Nowy Zamek w powiecie milickim. Największe prace trwają w powiecie kłodzkim. Wody Polskie pracują nad uprzątnięciem i udrożnieniem koryta rzeki Białej Lądeckiej i potoku Morawka z naniesionego przez powódź rumoszu i śmieci. Prace obejmują odcinek około 40 km, w tym miasta Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój.
Wykonawcy (...) realizują także prace interwencyjne w zlewni rzeki Nysy Kłodzkiej, jak również zajmują się naprawą oraz odbudową infrastruktury wodnej i inżynieryjnej na rzece Białej Głuchołaskiej.
Do ważnych lokalnie zadań należą także udrożnienie koryta potoku Włodzica w mieście Włodowice oraz przy ujściu do rzeki Ścinawka, oraz koryta rzeki Ścinawka w Tłumaczowie. Prace naprawcze są realizowane również w mieście Bardo w powiecie ząbkowickim, gdzie Wody Polskie zabezpieczają wyrwę powstałą w prawym brzegu koryta Nysy Kłodzkiej - napisano w komunikacie.