Inne

O potencjalnej współpracy rozmawiali rektorzy Politechniki Gdańskiej oraz uczelni "mundurowych". Dyskusja odbyła się 30 stycznia w Sali Senatu PG. Jej owocem ma być m.in. dążenie do składania wspólnych wniosków grantowych.

W spotkaniu uczestniczyli: rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka oraz prorektor ds. nauki z tej samej uczelni prof. Artur Bejger. Gdyńską Akademię Morską reprezentowali rektor prof. Janusz Zarębski oraz prorektor ds. nauki prof. Ireneusz Czarnowski. Z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przybył prorektor ds. wojskowych kmdr dr inż. Mariusz Mięsikowski. Politechnikę Gdańską reprezentowali rektor oraz wszyscy prorektorzy.

Wstępem do dyskusji były obszerne prezentacje, podczas których kolejni prelegenci opisywali możliwości badawcze i rozwojowe swoich uczelni. Przedstawili informacje o największych aktualnie prowadzonych projektach i doświadczeniach związanych z ich realizacją. Wskazywali na potencjał bazy naukowej oraz laboratoryjnej. Prezentacje zostaną rozesłane do dziekanów wszystkich wydziałów Politechniki Gdańskiej.

- To jest nasze pierwsze spotkanie, ale planujemy kolejne, z udziałem dziekanów. Chociaż naukowcy PG mieli już okazję współpracować z badaczami z uczelni mundurowych, to zależy mam na poszerzeniu kooperacji. Warto wypracować wspólne punkty działań, być może z czasem uda się nam stworzyć interdyscyplinarne konsorcja, które ułatwią nam pozyskiwanie wartościowych grantów - powiedział prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.

Z kolei prof. Piotr Dominiak, prorektor ds. innowacji i internacjonalizacji zaznaczył, że PG jest zainteresowana nie tylko współpracą czysto badawczą, ale także taką, której efekty będzie można wdrożyć do praktyki. Zachęcał także do nawiązania współpracy z funkcjonującym na naszej uczelni Centrum Morskich Technologii Militarnych.

Jaki będzie następny krok? Zapytał prof. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni i stwierdził, że warto na uczelniach, we własnych gronach, zastanowić się, w których obszarach możliwy jest wspólny front działania. Zaproponował również spotkania tematyczne, w konkretnych grupach roboczych.

Dyskusję zdominowało jednak przygotowanie oddolnej inicjatywy nakierowanej na wspólne projekty badawcze (nie tylko z branży morskiej), które będzie można przedstawić np. w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Prof. Wojciech Ślączka, rektor szczecińskiej Akademii Morskiej mówił, że przedsięwzięcia kilku uczelni bądź projekty sektorowe mają większą siłę przebicia.

- Razem mamy szerokie możliwości, ale musimy myśleć także o beneficjencie z przemysłu - podsumował prof. Artur Bejger z AM w Szczecinie.  

rel (Politechnika Gdańska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter