Inne

Ponad stu mieszkańców Krynicy Morskiej i okolicznych miejscowości uczestniczy w spotkaniu z przedstawicielami rządu na temat planów budowy na Mierzei Wiślanej przekopu. Wielu mieszkańców Krynicy jest przeciwna inwestycji.

W piątek w Krynicy Morskiej z mieszkańcami tego miasta spotkali się m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz dyrektorzy oddziałów GDDKiA w Olsztynie i w Gdańsku i reprezentanci Urzędu Morskiego w Gdyni.

Spotkanie odbywa się w sali biblioteki miejskiej, w której na jednej ze ścian umieszczono baner z napisem: "Krynica Morska NIE dla przekopu".

Burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat mówił przed spotkaniem dziennikarzom, że zdecydowana większość mieszkańców jest przeciwna budowie przekopu łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. "Mieszkańcy mają obawy z jednej strony o zasadność inwestycji, a z drugiej o środowisko" - dodał. Wyjaśnił, że mieszkańcy obawiają się, że budowa przekopu spowoduje zachwianie naturalnego procesu odkładania się piasku na plażach i tym samym przyczyni się do ich zanikania. "Jak do tej pory nikt nas nie zapewnił, że tak nie będzie" - dodał. Podkreślił, że "nie ma tu żadnej polityki, mieszkańcy po prostu mają obawy". "Czekamy na jakieś propozycje ze strony rządu" - dodał.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że celem spotkania jest przede wszystkim zorganizowanie szeroko pojętych konsultacji społecznych. Rozpoczynając wystąpienie podkreślił, że "nie jest to na pewno ostatnie spotkanie".

Przypomniał, że inwestycja jest uznana jako jedna z najważniejszych w kraju, także ze względów geopolitycznych i bezpieczeństwa. Zaznaczył, że inwestycja jest "jedynym rozwiązaniem na rzecz gospodarczego aktywizowania tego obszaru także w zakresie współpracy międzynarodowej".

Podkreślił, że nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje i dopiero nowy raport oddziaływania na środowisko pokaże ewentualne zagrożenia, jakie może spowodować inwestycja.

Gróbarczyk powiedział podczas spotkania, że prowadzone są negocjacje z sąsiadami zza wschodniej granicy, m.in. z Rosją, której przedstawiciele już na wstępie określili, że planowana inwestycja spowoduje całkowite zniszczenie ekosystemu, środowiska. "Będzie jedna wielka pustynia i katastrofa" - mówią. Podkreślił, że uważa to za ekoterroryzm.

W maju tego roku rząd przyjął uchwałę ws. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Kanał żeglugowy ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Plany zakładają, że będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Kanał ma umożliwić wpływanie do Morskiego Portu Elbląg jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Koszt programu oszacowano na 880 mln zł. Przekop ma być zrealizowany do 2022 r.

Możliwe są trzy lokalizacje przekopu przez Mierzeję Wiślaną: w Skowronkach, Nowym Świecie oraz Piaskach. Na podstawie przeprowadzonej prognozy oddziaływania skutków na środowisko wskazuje się jako najbardziej korzystny wariant przekop w Nowym Świecie.

bls/ amac/ itm/

-3 Lokalni Polszewicy i KODowcy
protestują tylko dlatego bo to inicjatywa PiSu jak zwykle zero argumentów i nastawienie na nie .Może warto tez zapytać się mieszkańców Elbląga tam widzą to inaczej .A może ktoś z tych zakodowanych łbów z Krynicy pomyśli o tym ,ze do ich przystani będą mogły zawijać jachty z Bałtyku czy statki białej floty . Ale myślenie tam za drogo kosztuje i lepiej być zakodowanym łbem i być na nie tylko dlatego ,że to robi PiS .
25 listopad 2016 : 14:57 obserwator | Zgłoś
0 Inni mieli gorzej
Ci co kopali ''Seaway'' na granicy USA/Canada(3700 km i 100 mln ludzi w tym ''dzicy'' w rezerwatach)mieli znacznie gorzej.U nas '' wokół ''kulturnyj narod''.Nie powinno być źle.
25 listopad 2016 : 17:40 von zadon | Zgłoś
+5 A co u sąsiadów przez tyle lat
Dziwne,że mieszkańcom Krynicy nie przeszkadza terminal naftowy Svetliy,na Zalewie Wiślanym,czy zasyfiona baza w Baltijsku, czy nawet to,że ludzie w Kaliningradzie chodzą z karnistami po wodę pitną, bo w wodociągach jest "taka sobie".
Wyślijcie delegację do Holandii to zobaczycie ile działa tam takich śluz bez żadnej szkody dla środowiska i turystyki
25 listopad 2016 : 21:03 Edek-GL | Zgłoś
0 odp
a co bedziemy wozic barkami do elblaga?
gdansk i gdynia ma wiele wolnych nabrzezy
26 listopad 2016 : 10:00 janusz m.l. | Zgłoś
0 co ma piernik do wiatraka ?
Skąd wiesz, że nie przeszkadza? A jeśli przeszkadza, to co mają zrobić? Wszak to inny kraj ?
28 listopad 2016 : 11:40 awgul | Zgłoś
0 Chyba koniec
Publiczne nazywanie na takim szczeblu, Obywateli FR dbających o europejskie środowisko naturalne (jakimikolwiek) terrorystami, może mieć dla nas bardzo złe konsekwencje.
26 listopad 2016 : 17:30 Projektu | Zgłoś
+1 anty radar
Cytuję Projektu:
Publiczne nazywanie na takim szczeblu, Obywateli FR dbających o europejskie środowisko naturalne (jakimikolwiek) terrorystami, może mieć dla nas bardzo złe konsekwencje.


russian troll alarm!
27 listopad 2016 : 02:01 Czujny | Zgłoś
+1 damy radę
Kanał Kiloński z M Pólnocnego na Bałtyk,100 km długi i 11 m głęboki,pod koniec 19-tego wieku ''jakoś tam przekopano'',to i my damy radę.
27 listopad 2016 : 08:26 von zadon | Zgłoś
0 czy podano koszty utrzymania przekopu?
Przekopać na pewno się da. Czy wiesz może, czy na tym spotkaniu zadano pytania o koszty utrzymania Przekopu, pogłębiania toru wodnego i kto miałby to finansować? Elbląg? Krynica Morska ? Stegna czy może my wszyscy ?
28 listopad 2016 : 11:43 awgul | Zgłoś
-3 zapiaszczenie
Budowanie falochronu dla Uberssehafen w Rostock-Warnemunde zajęła 5 lat, tutaj w Krynicy mamy podobną sytuację prądu niosącego piasek. Nie budujmy drugiego Mrzeżyna.
Co Pan Bóg (mierzeją) połączył "niech człowiek nie rozdziela" amen!!!
27 listopad 2016 : 12:22 harcerz | Zgłoś
+1 Szkarpawa
A dlaczego nie powiększyć i pogłębić Szkarpawy ? Przebudować gdańską Głowę było by to tańsze i bardziej naturalne. Podejzewam ze w tak małych główkach taki pomysl nie brano pod uwagę. Kim jest Gróbarczyk ? Co robił w życiu ? Ekspertyzy bedą takie jakie bedzie sobie życzył zleceniodawca.
27 listopad 2016 : 14:11 Maciej ząbek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0967 4.1795
EUR 4.2226 4.308
CHF 4.4946 4.5854
GBP 5.0446 5.1466

Newsletter