28 września zakończyły się trwające od poniedziałku, 26 września polsko-niemieckie warsztaty robocze dotyczące działalności okrętów podwodnych na Bałtyku. Inauguracji warsztatów dokonał dowódca COM-DKM wiceadmirał dr Stanisław Zarychta.
Organizatorem II tury warsztatów był Wydział Działań Okrętów Podwodnych COM-DKM. Spotkania odbyły się w związku z rozpoczęciem działalności niemiecko-polskiego ośrodka kierowania i kontroli działań okrętów podwodnych - COMSUBBALTIC (Deu-Pol SUBOPAUTH). W trakcie warsztatów przedstawiciele niemieckiego SUBOPAUTH (Submarine Operating Authority) zostali zapoznani z narodowymi procedurami kierowania operacyjnego okrętami podwodnymi. Przedstawiono także przygotowania technicznej infrastruktury COMSUBBALTIC w niemieckim dowództwie operacyjnym w Glücksburgu oraz podsumowana została faza wstępna działalności COMSUBBALTIC zorganizowana podczas ćwiczenia NORTHERN COAST 16.
COMSUBBALTIC to bilateralna komórka SUBOPAUTH, która będzie realizować zadania kierowania operacyjnego OPCON (Operational Control) i zarządzania okrętami podwodnymi (OOP) na rzecz obu państw - Niemiec i Polski. COMSUBBALTIC rozpocznie swą działalność w październiku 2016 roku. COMSUBBALTIC powstało strukturalnie od podstaw i jest pierwszym tego typu bilateralnym ośrodkiem kierowania okrętami podwodnymi w NATO. Dzięki niemu monitorowanie działań niemieckich i polskich okrętów podwodnych w morzu odbywać się będzie z wykorzystaniem standardowych systemów łączności NATO, co pozwoli na efektywną łączność z okrętami podwodnymi oraz umożliwi przesyłanie sformatowanych i zakodowanych meldunków.
Struktura COMSUBBALTIC składa się z 4 oficerów - specjalistów w zakresie kierowania i zarządzania działalnością OOP oraz wypełniania zadań SUBOPAUTH - 3 oficerów niemieckich i 1 oficera polskiego. Pierwszym oficerem oddelegowanym z ramienia COM-DKM do służby w COMSUBBALTIC będzie kmdr ppor. Paweł Rakowski.
rel (Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego)