Mszą św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników pomorskiej Służby Celnej koncelebrowaną przez Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolitę Gdańskiego, Dziekana Marynarki Wojennej RP ks. kmdr Zbigniewa Rećko oraz ks. prałata Stanisława Megiera rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Służby Celnej w Gdyni.
W nabożeństwie w dniu 16 września uczestniczyli zastępca Dyrektora Departamentu Służby Celnej mł. insp. Maria Wójtowicz, Dyrekcja i funkcjonariusze Izby Celnej w Gdyni oraz zaproszeni goście. Zgodnie z wieloletnią tradycją uroczystą oprawę zapewniła orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Po zakończonej Mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali przed budynek Izby Celnej w Gdyni, gdzie odbył się uroczysty apel. Uczestniczyli w nim wojewoda pomorski Dariusz Drelich, przedstawiciele administracji skarbowej, służb mundurowych, zarządów portów w Gdańsku i Gdyni, inspekcji granicznych oraz innych instytucji. Gości przywitał Dyrektor Izby Celnej w Gdyni mł. insp. Jarosław Lipski. W swoim przemówieniu przypomniał, że "Służba Celna, jako element administracji publicznej, działa nie sama dla siebie, ale służy konkretnej społeczności. Stąd wypływają nasze inne, równie ważne zadania, takie jak ochrona obywateli przed napływem towarów niebezpiecznych dla życia i zdrowia, towarów podrabianych, a przede wszystkim coraz bardziej prężna współpraca ze środowiskiem biznesu. Rozwój gospodarki morskiej, który obserwujemy na przykładzie polskich portów w ostatnich latach, jest wyzwaniem dla nowoczesnej Służby Celnej, ale nasza formacja ma w nim także swój niemały udział.". Dyrektor przypomniał, że Izba Celna w Gdyni, jako jedyna izba w kraju wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania oparty o wymagania normy ISO 9001:2009 oraz Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym. Wprowadzone rozwiązania spowodowały uproszczenie oraz ujednolicenie procedur, a w ślad za tym ograniczenie zbędnych lub dublujących się dokumentów i czynności oraz poprawę ekonomiki i efektywności pracy.
Z rąk wojewody pomorskiego "Medale za Długoletnią Służbę" odebrało 13 funkcjonariuszy. Po wręczeniu odznaczeń nastąpiły awanse na pierwszy stopień służbowy w korpusie oficerów młodszych. Na stopień podkomisarza Prezydent RP awansował 38 funkcjonariuszy. Następnie w imieniu Ministra Finansów odznaki "Zasłużony dla Służby Celnej" wręczyła zastępca Dyrektora Departamentu Służby Celnej mł. insp. Maria Wójtowicz. Uhonorowanych nimi zostało 6 funkcjonariuszy. W korpusie oficerów starszych i młodszych Służby Celnej awans otrzymało 7 funkcjonariuszy. Ponadto Dyrektor Izby Celnej w Gdyni wręczył awanse na wyższe stopnie służbowe w korpusach aspirantów i podoficerów.
Mł. insp. Maria Wójtowicz odczytała również list skierowany przez Szefa Służby Celnej Mariana Banasia na ręce funkcjonariuszy. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów podkreślił w nim wagę święta Służby Celnej, które jest "...dedykowane ludziom, którzy wykonują pracę mającą ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania państwa. Skuteczny pobór podatków, wspieranie uczciwej konkurencji, zwalczanie przestępczości podatkowej oraz zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego, to podstawy umożliwiające państwu polskiemu realizację obowiązków wobec swoich obywateli".
Uroczyste obchody święta Służby Celnej zakończyły się krótkim koncertem w wykonaniu orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
rel (Izba Celna w Gdyni/mł. asp. Marcin Daczko)