Inne

W dniu 24 czerwca br., w murach Międzynarodowych Targów Gdańskich Amber Expo, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA podpisał Porozumienie o współpracy z przedstawicielami chińskiego Portu Qingdao.

Niespełna tydzień temu zakończyła się oficjalna wizyta przedstawicieli Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, podczas której w trakcie "Poland - China Forum" i "Silk Route Forum" dyskutowano nt. współpracy polsko-chińskiej, a po kilku dniach Gdańsk gościł kolejnych przedstawicieli Państwa Środka.

Przebywającą w Gdańsku z dwudniową wizytą delegację chińską z Qingdao reprezentowali m.in. przedstawiciele miasta, portu morskiego i lotniczego oraz strefy ekonomicznej. W trakcie pobytu delegaci odbyli szereg zaplanowanych wcześniej spotkań, niemniej jednak punktem kulminacyjnym zwieńczającym wizytę było podpisanie Porozumienia o współpracy pomiędzy portami morskimi w Gdańsku i Qingdao. Rolę gospodarza pełnił zastępca prezydenta Gdańska, Andrzej Bojanowski, który podkreślił jak istotna dla stosunków polsko-chińskich jest wizyta przedstawicieli kluczowych podmiotów odpowiadających za rozwój Miasta Qingdao. W spotkaniu ze strony polskiej, oprócz zawierających porozumienie, uczestniczyło również kierownictwo Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego i Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, a uroczyste podpisanie porozumienia zostało poprzedzone krótkimi prezentacjami.

Memorandum sygnowane zostało ze strony Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA przez Łukasza Greinke - prezesa zarządu i Juliana Skelnika - dyrektora ds. kontaktów zagranicznych i PR oraz ze strony chińskiej przez prezesa zarządu Qingdao Port (Group) Co., Ltd., Zheng Minghui. Zawarte porozumienie jest potwierdzeniem dla wzajemnie wyrażonej chęci umacniania współpracy polsko-chińskiej na zasadach budowania długotrwałego i wszechstronnego partnerstwa. Zgodnie z postulatami w nim zawartymi, obydwie strony dążyć będą do zwiększenia intensywności i wzajemnej promocji usług żeglugowych pomiędzy portami, jak również współpracy w zakresie rozwoju i eksploatacji portu.

Chiny, jako najludniejsze państwo i trzecia gospodarka świata, są również największym globalnym odbiorcą i dostawcą ładunków dla transportu morskiego. Dlatego też istotne dla współpracy na linii Polska-Chiny w zakresie realizowania wymiany towarowej drogą morską jest funkcjonowanie bezpośrednich połączeń żeglugowych z portami Państwa Środka, które z powodzeniem oferuje Port Gdańsk. Regularne kontenerowe połączenia oceaniczne realizowane pomiędzy Gdańskiem a portami chińskim, w tym również z Portem Qingdao, to efekt możliwości funkcjonującego w naszym porcie od 2007 roku głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT, na którym obsługiwane są największe na świecie statki kontenerowe. Port Qingdao - jeden z największych portów morskich na świecie, w przeładunkach kontenerów lokujący się w pierwszej dziesiątce, pragnie wspólnie z Portem Gdańsk poszerzać horyzonty współpracy, nie tylko w zakresie intensyfikacji wymiany towarowej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter