Od podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej rozpoczną się w piątek, 20 maja, w Porcie Wojennym Gdynia, uroczystości z okazji 10. rocznicy sformowania Dywizjonu Okrętów Wsparcia i 40. rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP Wodnik.
W piątek, 20 maja o godzinie 8, w Porcie Wojennym w Gdyni odbędzie się uroczysta zbiórka z okazji 10-lecia Dywizjonu Okrętów Wsparcia i 40-lecia okrętu szkolnego ORP Wodnik. Pierwszy raz polską banderę wojenną na ORP Wodnik podniesiono 28 maja 1976 roku. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznice sformowania jednostki i podniesienia bandery są szczególnymi świętami obchodzonymi przez kadrę i pracowników wojska Dywizjonu. Z tej okazji, w ramach uroczystej zbiórki, odbędą się koncerty w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i Miejskiej Orkiestry "Moderato" z Warki.
Dywizjon Okrętów Wsparcia jest jedną z najmłodszych jednostek polskiej Marynarki Wojennej. Dysponuje jednak niezwykle doświadczoną kadrą i sprawdzonym wielokrotnie wyposażeniem. W jego skład wchodzą dwa duże okręty ratownicze ORP Lech i ORP Piast, okręt szkolny ORP Wodnik, dwa kutry ratownicze ORP Maćko i ORP Zbyszko, zbiornikowiec ORP Bałtyk, stacja demagnetyzacyjna SD-13, a także holowniki, kutry, barka ekologiczna i motorówka oraz Brzegowa Grupa Ratownicza.
Do zasadniczych zadań Dywizjonu należy między innymi poszukiwanie i ewakuacja rozbitków, ratowanie życia na morzu oraz zabezpieczenie ratownicze sił obrony przeciwminowej oraz załadunku i wyładunku techniki wojskowej, a także patrolowanie i monitoring strategicznych szlaków morskich i wyznaczonych rejonów. Jednostki Dywizjonu przystosowane są do udzielania pomocy statkom i okrętom w zakresie zwalczania przecieków, awarii systemu wodnego, holowania i ściągania z mielizny oraz walki z pożarami. Zapewniają wsparcie logistyczne działalności operacyjnej i szkoleniowej okrętów podwodnych. Specjalizują się w udzielaniu pomocy zanurzonym okrętom podwodnym i prowadzeniu prac podwodnych na dużych głębokościach. Prowadzą także prace podwodne w zakresie oczyszczania red, portów i torów wodnych z zatopionej techniki wojskowej. Czynnie uczestniczą w procesie szkolenia Marynarki Wojennej uczestnicząc w procesie dydaktycznym realizowanym przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP oraz Akademię Marynarki Wojennej. W zakresie ratownictwa morskiego Dywizjon Okrętów Wsparcia współpracuje z jednostkami organizacyjnymi systemu Morskiej Służby Poszukiwania i Ratowania Życia (SAR).
Okręt szkolny ORP Wodnik w swojej 40-letniej historii przebył 450 tysięcy mil morskich. Jednostka czynnie uczestniczy w procesie wyszkolenia przyszłego oficera i podoficera Marynarki Wojennej RP. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie (na pierwszym roku Akademii Marynarki Wojennej), praktyki nawigacyjno-szkoleniowe ( po drugim roku studiów) oraz praktyki podoficerskie, w czasie których studenci zapoznają się z warunkami służby na okrętach Marynarki Wojennej. Praktykanci uczestniczą w procesie dowodzenia zasobami ludzkimi, szkolenia techniczno-specjalistycznego, użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Wraz z etatową załogą poznają odwiedzane porty. Zapoznają się też ze środkami ratunkowymi, zasadami postępowania w warunkach zagrożenia życia na morzu. Poznają tradycje Marynarki Wojennej, jej dorobek. Mają możliwość praktycznego zastosowania "Regulaminu służby na okrętach MW RP", "Ceremoniału morskiego" oraz "Metodyki szkolenia bojowego". Uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata. Podczas czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP Wodnik uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej.
W 1990 roku wskutek decyzji o włączeniu ORP Wodnik do polskiego kontyngentu wojskowego w Zatoce Perskiej, okręt zmodernizowano tak, aby mógł pełnić funkcję jednostki sanitarno-ewakuacyjnej. Wiązało się to z demontażem uzbrojenia oraz doposażeniem okrętu w lądowisko dla śmigłowców. Okręt został pomalowany na biało i oznaczony znakami Czerwonego Krzyża. Wyjście okrętu do rejonu działań nastąpiło 29 grudnia 1990 roku. Do Gdyni okręt powrócił 20 maja 1991 roku. W uznaniu zasług załogi król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z 24 września1991 roku nadał członkom załogi medal "Za wyzwolenie Kuwejtu". W uznaniu zasług położonych w rozwój Marynarki Wojennej 24 października 1995 roku Dowódca MW admirał Romuald WAGA wyróżnił ORP Wodnik medalem "Za zasługi dla MW RP". Matką Chrzestną okrętu jest Maria Glińska - żona byłego Komendanta Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (obecna Akademia MW). Okrętem wchodzącym w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia dowodzi kmdr por. Paweł Ogórek.
rel (3.FO)