Inne

W niedzielę 14 lutego uroczyście otwarta została wystawa plenerowa "Gdynia miasto portowe". Jej organizatorami są Muzeum Marynarki Wojennej, Archiwum Marynarki Wojennej, Archiwum Państwowe w Gdańsku i Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Gdańsku ze wsparciem Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Wystawa poświęcona początkom i rozwojowi Gdyni na 18 planszach przedstawia unikatowe dokumenty i fotografie, które pochodzą ze zbiorów archiwów oraz muzeum i wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z obchodami dziewięćdziesięciolecia miasta. Słowami: "nie byłoby Gdyni bez portu i bazy Marynarki Wojennej, ale też i odwrotnie - nie byłoby portu i bazy bez Gdyni oraz jej mieszkańców" - dyrektor MMW, Tomasz Miegoń, określił rolę wzajemnych zależności, splatających powstające miasto i jego mieszkańców z tworzącymi się 90 lat temu portami - handlowym i wojennym. To wspólnota losów trwająca nierozerwalnie do dziś.

Prezydent miasta Wojciech Szczurek podkreślił rolę Marynarki Wojennej w kształtowaniu wizerunku i znaczenia miasta w naszym regionie i Polsce. Wyraził nadzieję na powrót do Gdyni dowództwa Marynarki Wojennej. Pochwalił lokalizację wystawy i jej dostępność dla ogółu odbiorców.

Janusz Jarosiński - prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia przypomniał, że pokolenie lat 20. ubiegłego wieku marzyło o dostępie do morza i budowie portu, natomiast my mamy tę znakomitą szansę, by port rozwijać.

Wzbogacając komentarzem wybór dokumentów, które trafiły na wystawę, Piotr Wierzbicki - dyrektor Archiwum Państwowego w Gdańsku zwrócił uwagę na reprodukcje unikatowych planów, między innymi, na plan z okresu II wojny światowej przedstawiający zniszczenia spowodowane bombardowaniem portu przez aliantów w 1943 roku, a Wacław Bogdański (zastępca dyrektora Archiwum MW) na ciekawe zdjęcia lotnicze i dokumenty - umowy na budowę Portu Marynarki Wojennej.

Ks. prałat dr Edmund Skalski - proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski podziękował minionym pokoleniom za ich trud i poświęcenie, jakie włożyły dla rozwoju miasta.
Julian Aleksander Michaś, pułkownik Związku Piłsudczyków RP, prezes Okręgu Pomorskiego tej organizacji, stworzonej dla pielęgnowania tradycji i pamięci historycznej, przypomniał treść rozkazu tworzącego Marynarkę Wojenną, wydanego już w listopadzie 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego.

Wystawę można oglądać do 11 września 2016 roku.

rel (Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni) 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8558 3.9336
EUR 4.209 4.294
CHF 4.312 4.3992
GBP 5.0101 5.1113

Newsletter