Próchno i Rdza - zlot łódek o klasycznych konstrukcjach z drewna i stali odbył się w Gdyni w dniach od 9 do 11 października 2015 r. Przy Falochronie Wschodnim, burta w burtę, cumowało 27 jachtów z ponad 200 żeglarzami z całej Polski na pokładach. Stanowiły one prawdziwy pływający przegląd historii polskiego żeglarstwa morskiego. Gościem specjalnym zlotu był jacht Barlovento II, który w 2015 roku, pod dowództwem Macieja Sodkiewicza (jednocześnie organizatora imprezy) ustanowił światowy rekord w swobodnej żegludze na północ.
Ponieważ celem Próchna i Rdzy było pokazanie uczestniczących w nim jednostek mieszkańcom Wybrzeża i turystom, jachty można było zwiedzać. Zaprezentowały się one również na wodzie w sobotniej paradzie na Zatoce Gdańskiej.
Wszyscy chętni mogli posmakować pływania na klasycznym jachcie. W sobotę w bezpłatne rejsy po Zatoce Gdańskiej zabierał ich bowiem Knudel - pięćdziesięcioletni kecz gaflowy. Jednostka wypływała z gdyńskiej mariny cztery razy, za każdym razem odbywając dwugodzinne wycieczki. Z rejsów skorzystało 50 osób z Gdyni, Gdańska, Sopotu, Tczewa, Pruszcza Gdańskiego, a nawet Niemiec.
Podczas imprezy, w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięto tablicę poświęconą Witoldowi Bublewskiemu, jednemu z głównych organizatorów harcerstwa wodnego w Polsce. Szczególnym uczestnikiem wydarzenia była córka Witolda Bublewskiego Anna Winnicka.
Podczas Zlotu oficjalnie zakończony został Pomorski Sezon Żeglarski 2015. Uroczystość uświetnił, otwarty dla wszystkich, koncert szantowy w wykonaniu zespołu „Mechanicy Szanty".
Zlot Prócho i Rdza organizowany jest co roku na wodach Zatoki Gdańskiej w drugi weekend października. Jak do tej pory odbyło się sześć edycji tej imprezy. W 2015 roku, z okazji 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego, zlot po raz pierwszy odbył się w Gdyni.
Gdynia.pl