25 września Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 5 sierpnia o pracy na morzu. Celem ustawy jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego postanowień Konwencji o pracy na morzu, przyjętej przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie dnia 23 lutego 2006 r., ratyfikowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 27 grudnia 2011 r. i obowiązującej od dnia 20 sierpnia 2013 r.
W obecnym stanie prawnym warunki zatrudnienia na statkach morskich określa ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o pracy na morskich statkach handlowych. Nie zawiera ona jednak regulacji, które wykonywałyby zobowiązania wynikające z ww. Konwencji. W związku z powyższym, ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu normuje, w ślad za postanowieniami Konwencji, minimalne wymagania dla marynarzy do pracy na statku, warunki ich zatrudnienia, zakwaterowania, zaplecza rekreacyjnego i wyżywienia, ochrony zdrowia, opieki medycznej, opieki społecznej i zabezpieczenia społecznego oraz zawiera przepisy mające na celu zapewnienie jej egzekwowania. Ponadto stanowi transpozycję do krajowego porządku prawnego dyrektyw Rady oraz Parlamentu Europejskiego i Rady.
Ustawa ma zastosowanie do statków morskich przeznaczonych lub używanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz, w zakresie w niej wskazanym, do statków niekonwencyjnych (używanych wyłącznie do celów naukowo-badawczych lub sportowych, statków rybackich, statków uprawiających wyłącznie żeglugę śródlądową itp.). Przepisy ustawy nie będą natomiast stosowane do jednostek pływających Marynarki Wojennej, Straży Granicznej i Policji.
W zakresie nieuregulowanym w ustawie, do stosunków pracy marynarzy w rozumieniu ustawy, tj. osób posiadających kwalifikacje zawodowe określone w ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim, a także innych osób zatrudnionych na statku, z wyjątkiem osób, które okazjonalnie wykonują na statku pracę niezwiązaną z żeglugą morską, zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu pracy i inne przepisy prawa pracy.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.