Inne

W trakcie rejsu ze szwedzkiego Ystad do polskiego portu w Świnoujściu, przedstawiciele Pomorza Zachodniego, województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz regionów Niemiec, Danii, Szwecji i Litwy oficjalne uruchomili program Południowy Bałtyk. Konferencję kontynuowano w Szczecinie.

W nowej perspektywie finansowej gospodarka morska i gospodarka zielona mają być celami strategicznymi dla tego programu na lata 2014-2020. Jego budżet wynosić będzie 80 mln euro. To pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Beneficjenci tych pieniędzy muszą spełnić dwie z czterech zasad współpracy: wspólne opracowanie projektu, jego zespołowa realizacja, wspólny personel realizujący projekt oraz jego wspólne finansowanie.

Sporo pomysłów zrealizowano

W latach 2007-2013 Program Południowy Bałtyk wdrożył 69 partnerskich projektów, kojarząc ze sobą nie mniej niż 400 instytucji z przybrzeżnych obszarów Polski, Szwecji, Niemiec, Danii i Litwy. Dzięki programowi realizowano wiele różnych pomysłów, począwszy od poprawy połączeń promowych, ściślejszej współpracy biznesu, nowych ofert turystycznych do udanych rozwiązań z zakresu zielonych technologii.

Na Pomorzu Zachodnim

Województwo zachodniopomorskie w ramach tego programu zrealizowało 26 projektów przy udziale 33 partnerów na ogólną kwotę 4,4 mln euro. Ich rezultaty są dzisiaj zauważalne m.in. w postaci szczecińskiego Ekoportu, przystani promowej w Darłowie, oznakowanego szlaku Św. Jakuba biegnącego wzdłuż województwa, jak i wielu innych ciekawych śladów współpracy w obszarze Południowego Bałtyku.

Pieniądze z Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Interreg Południowy Bałtyk muszą być wykorzystane na wspólne projekty. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter