Inne

Już za miesiąc w Gdyni, tj. w sobotę 20 czerwca, rozpocznie się kolejna edycja Święta Morza. Wydarzenie, które potrwa do 28 czerwca, jak mówią organizatorzy, jest swego rodzaju rozpoczęciem lata.

W tym roku imprezy, które z pewnością na stałe wpisały się już w gdyński kalendarz wydarzeń, rozpoczną się przy jednostce ORP Błyskawicy (poprzednie edycje inaugurowano przy Płycie Marynarza Polskiego).

Co zaplanowano pierwszego dnia? Tradycyjny salut armatni z okrętu, symboliczne przekazanie kluczy do miasta Neptunowi, oraz odsłonięcie tablicy w Alei Żeglarstwa Polskiego, poświęconej Michałowi Sumińskiemu, podróżnikowi i dziennikarzowi, znanemu również z programu telewizyjnego "Zwierzyniec". 

- Mając doświadczenie z lat ubiegłych, staramy się, aby tegoroczne imprezy były jeszcze ciekawsze i przyciągały jeszcze szerszą publiczność - mówi Tomasz Falba kierownik Biura Prasowego Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Jak dodaje, to, co różni się trochę od poprzednich edycji to fakt, że imprezy towarzyszące są rozłożone w miarę równomiernie. 

- Do tej pory pierwszy i drugi weekend Święta Morza był bardzo oblegany imprezami, co przyczyniło się do mniej atrakcyjnych dni powszednich - mówi Tomasz Falba. - W tym roku zaczęliśmy namawiać organizatorów do tego, aby przez cały tydzień działo się coś ciekawego. 

Jak informował, na chwilę obecną w programie znajduje się 30 wydarzeń, ale prawdopodobnie liczba ta powiększy się i w czerwcu może być ich nawet 40. 

W dniu inauguracji wydarzenia odbędzie się także dzień otwarty na promie Stena Line. Wszyscy chętni, którzy chcieliby go zwiedzić, będą mieli taką możliwość w godzinach od 10 do 17 przy Terminalu promowym Stena Line. Ponadto, z jego udziałem odbędą się ćwiczenia antyterrorystyczne. Coroczna akcja ściąga kilka tysięcy osób, oglądających ją z nabrzeży Mola Południowego, mariny czy plaży miejskiej. Ten stały punkt programu zaplanowano na 26 czerwca od godz. 13 do 14. 

Święto Morza to także okazja do poznania obszarów związanych z gospodarką morską. Podczas dni otwartych Bałtyckiego Terminala Kontenerowego, które zaplanowano znacznie wcześniej, bo 13 czerwca, wszyscy chętni staną przed możliwością zapoznania się z działaniem przedsiębiorstw stoczniowych i dorobku BCT.

Święto Morza zakończy się 28 czerwca Świętem Marynarki Wojennej. W jego trakcie udostępnione zostaną do zwiedzania jednostki 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

- Chcąc włączyć się do wydarzenia, udostępnimy zwiedzającym ORP Błyskawicę oraz inne dwa okręty Marynarki Wojennej - powiedział oficer prasowy ktp. mar. Przemysław Płonecki - Zachętą do ich obejrzenia może być ich uzbrojenie, którego nie zobaczymy na statkach - dodał. 

ORP Błyskawica oraz pozostałe jednostki zostaną udostępnione w ostatnią niedzielę czerwca w godzinach od 10 do 17, z godzinną przerwą od 13 do 14. 

- Planujemy także, w trakcie uroczystości przy płycie Pomnika Marynarza Polskiego, oddać strzały armatnie z Błyskawicy z jak największą liczbą wystrzałów, czyli 21. Jest to tzw. salut świąteczny - powiedział kpt. Przemysław Płonecki.

Opisane przez nas atrakcje związane ze Świętem Morza nie są jedynymi. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj
_________________

Po raz pierwszy Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. W wydarzeniu udział wzięło blisko 100 tys. osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim. 

Później powtarzano imprezę, jednak po wojnie Święto Morza zmieniło swój charakter, wpisując się w rzeczywistość PRL.

Po 1989 roku nie udało się wskrzesić wydarzenia w przedwojennym stylu. Uczyniono to dopiero w 2013 roku i od tego momentu Święto Morza w Gdyni na stałe wpisało się w czerwcowy kalendarz imprez. 

Agnieszka Latarska, rel (swietomorza.eu)
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0716 4.1538
EUR 4.2312 4.3166
CHF 4.5197 4.6111
GBP 5.1034 5.2064

Newsletter