W dniu 19 marca br. na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) Politechniki Gdańskiej miało miejsce rozdanie dyplomów połączone z finałem konkursu prac dyplomowych RINA-Korab.
Od lutego 2014 ponad 400 osób otrzymało dyplom ukończenia studiów inżynierskich i magisterskich na WOiO w różnych kierunkach i specjalnościach. Część, z tej dużej grupy absolwentów, nie była obecna na uroczystym odebraniu dyplomu. Można powiedzieć, że absolwenci wydziału są rozchwytywani, a ich praca i umiejętności poszukiwane i na codzień potrzebne pracodawcom, w związku z czym nie każdy mógł sobie pozwolić na dzień wolny i dojechać na uroczystość, tym bardziej, że wielu absolwentów znalazło już pracę w odległych ośrodkach, także za granicą.
Uroczystość rozdania dyplomów połączono z finałem konkursu RINA-Korab. Do finału dopuszczono cztery osoby, które napisały najlepsze prace magisterskie. Nagrodą dla całej czwórki finalistów jest roczne członkowstwo w prestiżowym międzynarodowym stowarzyszeniu zawodowym RINA z siedzibą w Londynie (Royal Institution of Naval Architects - Królewskie Stowarzyszenie Projektantów Statków i Inżynierów Okrętowców). Zwycięzca cieszy się dwuletnim członkowstwem w RINA (bez konieczności opłacania składek).
Na posiedzeniu w dniu 26 lutego 2015r. Komisja Konkursu RINA-Korab zakwalifikowała do finału cztery następujące prace (w porządku alfabetycznym nazwisk autorów prac):
- Wojciech Fiłonowicz - "Analiza odpowiedzi strukturalnej modułu Lower Riser Pakage podczas lądowania modułu na podwodnej głowicy produkcyjnej."
- Blanka Golecka - "Zastosowanie pomiarów odkształceń w eksperymentalnej analizie modalnej." (Application of Strain Measurements in the Experimental Modal Analysis)
- Agnieszka Piekło - "Ocena dokładności metod prognozowania oporu statku z wykorzystaniem Numerycznej Mechaniki Płynów na podstawie wybranego przypadku." (Evaluation of the accuracy of ship resistance prediction methods including Computational Fluid Dynamics - case study)
- Anna Wierzbicka - "Wpływ przewymiarowania spoiny pachwinowej na wartość kątowych odkształceń spawalniczych."
Podczas finału, 19 marca, najpierw finaliści dokonali prezentacji prac skierowanych na konkurs RINA-Korab. Publiczna prezentacja jest istotnym elementem branym pod uwagę przez Komisję Konkursową, przy końcowej ocenie pracy i wyłonieniu Zwycięscy Konkursu. Co ciekawe, jeden z finalistów, przebywający we Francji, prezentował swoją pracę na odległość, referując jej wyniki, na żywo, za pośrednictwem łączy telekomunikacyjnych. To pierwszy taki przypadek w historii konkursu, który w tym roku miał swą dziesiątą edycję. Finał konkursu odbył się m.in. z udziałem Trevor'a Blakeley'a, Chief Executive, RINA oraz Jerzego Czuczmana, prezesa TOP Korab (Towarzystwa Okrętowców Polskich).
Następnie, w późniejszej części uroczystości na "wydziale okrętowym" PG, po kolejnej porcji rozdanych dyplomów i po naradzie Komisji Konkursu, ogłoszono zwycięzcę konkursu.
Komisja złożona z przedstawicieli TOP Korab i RINA przyznała nagrodę "The 2015 RINA-Korab Student Naval Architect Award mgr inż. Agnieszce Piekło za pracę pt. "Ocena dokładności metod prognozowania oporu statku z wykorzystaniem Numerycznej Mechaniki Płynów na podstawie wybranego przypadku".
Warto odnotować, że po raz pierwszy w historii konkurs zwycięzcą została kobieta.
SeaMedia
Fot.: Piotr B. Stareńczak