Jak zawiązać ósemkę, co to jest grot i jak zrobić zwrot na wiatr? To wiedza, którą zdobywać będą uczestnicy drugiej edycji projektu Energa Sailing. Szczecin jest jednym z sześciu miast, które dołączyły do programu edukacji żeglarskiej dla dzieci - mówi instruktor żeglarstwa Wojciech Zakrzewski.
- Będziemy przeprowadzać zajęcia zarówno teoretyczne, w formie zabawowej dla dzieci, jak również zajęcia żeglarskie już na wodzie. Dostaniemy z programu "Energa Plus" dziesięć jachtów klasy "Optimist". Będziemy też prawdopodobnie uruchamiać nasz sprzęt, który mamy na przystani - wyjaśnia Zakrzewski.
Nabór już się rozpoczął, dla chętnych jest sto miejsc - mówi trener żeglarstwa, Jerzy Kaczor.
- Jeden nabór - 50 chętnych - to jest nabór indywidualny dla rodziców przede wszystkim, żeby swoje pociechy zapisali do programu. Drugi nabór przeznaczony jest dla grup ze szkół - tłumaczy Kaczor.
Od takich programów zaczynają się wielkie kariery sportowe - mówi trener kadry narodowej w klasie "Fin", Andrzej Piasecki.
- Połowa aktualnej kadry narodowej w żeglarstwie to są absolwenci właśnie takiego, młodzieżowego programu. Tutaj też są kandydaci do startu w następnych igrzyskach olimpijskich - zapewnia Piasecki.
Udział w programie jest bezpłatny, a szczegóły dostępne są na stronie internetowej centrumzeglarskie.pl.
Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing to projekt Polskiego Związku Żeglarskiego realizowany przy wsparciu Grupy ENERGA. Jego celem jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu.
Katarzyna Wolnik - Sayna