Dzisiaj (w poniedziałek, 9 września), przyszli studenci wojskowi pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęli okrętową praktykę kandydacką. Wyszli na morze na pokładzie żaglowca Marynarki Wojennej ORP „Iskra”, na którym spędzą najbliższe dwa tygodnie. To będzie dla nich pierwsze zetknięcie z morskim żywiołem na pokładzie jednostki polskiej floty wojennej. W czasie „kandydatki” odwiedzą porty: Kołobrzeg i Świnoujście. Wcześniej przechodzili okres szkolenia podstawowego, gdzie uczyli się regulaminów, musztry i posługiwania sprzętem wojskowym.
Po odbyciu szkolenia podstawowego, przyszli studenci wojskowi zawsze biorą udział w rejsie kandydackim. To jest ich pierwsze zetknięcie z faktyczną służbą na morzu i ostatni test jaki muszą przejść, aby zostać podchorążymi. Dla nich marzeniem jest, by w przyszłości otrzymać szlify oficerskie. Przeszli już selekcję podczas rekrutacji oraz szkolenie podstawowe. Teraz doświadczą z czym wiąże się służba na okrętach polskiej Marynarki Wojennej w trudnych warunkach morskich. W czasie rejsu kandydackiego przejdą szkolenie marynarskie w systemie wacht morskich. Przyszli studenci wojskowi zapoznają się z Regulaminem Służby Okrętowej (RSO), będą pełnić wachty morskie na stanowiskach marynarskich oraz poznają podstawy obsługi urządzeń okrętowych. Czekają ich także alarmy okrętowe, w tym do żagli, gdzie bez względu na pogodę muszą wspólnie wykonywać zadania. W czasie rejsu ORP „Iskra” odwiedzi Kołobrzeg, a następnie Świnoujście, a do macierzystego portu w Gdyni powróci 23 września. Na koniec rejsu czeka ich egzamin, a już po wyokrętowaniu przygotowania do przysięgi wojskowej. Uroczyste ślubowanie złożą przyszli podchorążowie 26 września na rynku w Pucku.
Rejsy kandydackie organizowane są co roku w ramach szkolenia przygotowawczego do studiów w Akademii Marynarki Wojennej. Poprzez złożenie przysięgi wojskowej podchorążowie kończą tzw. „unitarny” okres szkolenia i za kilka dni rozpoczną już profesjonalne studia w Akademii Marynarki Wojennej. W tym roku uczelnia przyjęła na studia wojskowe 20 osób. Wśród uczestników szkolenia podstawowego są 2 panie.