Pod takim wezwaniem, w poniedziałek 16 września, wyruszył z Gdyni znany szkuner Centrum Wychowania Morskiego ZHP Zawisza Czarny.
Tym razem na pokład zabrał 30 studentów i młodych naukowców ze Szwecji, Niemiec, Polski, Rosji i Litwy w ramach transgranicznego projektu unijnego GENERATION BALT. Projekt ma wypracować model multidyscyplinarnego kształcenia kadr w dziedzinie szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Twórcy projektu wyszli z założenia, że potencjalny kandydat do pracy na morzu powinien mieć wszechstronne kompetencje, co zwiększy jego szanse na znalezienie pracodawcy. A także, że wszechstronność może być przydatna dla realizacji przez firmy i instytucje nieszablonowych zadań, szczególnie w środowisku międzynarodowym.
Rejs Zawiszą Czarnym ma charakter szkoleniowy nie tyle w sensie żeglarskim, co naukowym. Na wodzie i w miastach portowych uczestnicy wezmą udział w regularnym kursie dotyczącym spraw morskich w bardzo różnych ujęciach: od technologii i logistyki, przez biznes i prawo, po przyrodę i ochronę środowiska.
Dwa takie rejsy, na trasie Gdynia – Kaliningrad – Kłajpeda – Gdynia, pierwszy 16-21 września i drugi 22-28 września, zorganizowała Krajowa Izba Gospodarki Morskiej przy współpracy z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu oraz Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Na zdjęciach: uczestnicy rejsu i szkuner Zawisza Czarny
Tekst i zdjęcia: Bohdan Sienkiewicz