Po śladach wielkich rosyjskich podróżników – pod żaglami legendarnego statku! Żaglowiec „Siedow” - największy na świecie statek szkoleniowy, rekordzista Księgi Guinnessa – udaje się w podróż dookoła świata. Projekt został zaprezentowany podczas pierwszej Międzynarodowej Wystawy „Ocean światowy”, która odbyła się w minionym tygodniu w Moskwie.
Początek ekspedycji, po trasie pierwszej rosyjskiej podróży dookoła świata (tę trasę przebył Iwan Kruziensztiern na początku XIX wieku), wyznaczony został na 20 maja przyszłego roku w Sankt-Petersburgu. Potrwa ona równo rok i obejmie 32 porty świata. Autor pomysłu – Leonid Krugłow to podróżnik, etnograf, reżyser-dokumentalista. Ponad siedem lat temu uruchomił on projekt „Siedmioro śmiałych”: po przestudiowaniu dzienników oraz tras wielkich rosyjskich podróżników, jego zespół przygotował ekspedycję po śladach braci Łaptiew, Arsienjewa, Mikłucho-Makłaja, Przewalskiego i Nikitina. W planach uczestników jest podróż do Etiopii i Somalii, badania Indii, podróż po tajdze na Dalekim Wschodzie, przejście przez Mongolię do Tybetu. Siódma ekspedycja – finałowa i co oczywiste najbardziej spektakularna – ma status podróży dookoła świata. „Jest ona także poświęcona rosyjskim odkryciom geograficznym”, - powiedział w wywiadzie dla „Głosu Rosji” Leonid Krugłow:
„Ta podróż połączy wszystkie nasze pozostałe ekspedycje. Wszystkie one poświęcone są pamięci wielkich rosyjskich podróżników. W czasie podróży dookoła świata okrążymy kulę ziemską, zatrzymamy się w 32 portach i dojdziemy do miejsc, gdzie dokonane zostały rosyjskie odkrycia. Piesza część naszej wyprawy to Markizy, Antarktyda, ekspedycja po brazylijskich bagnach w tajemniczym miejscu Pantanal. W Brazylii planujemy także przeprowadzić badania poświęcone pierwszej rosyjskiej ekspedycji do tego kraju. Później ruszymy w stronę Przylądka Horn i Antarktydy, która także była odkryta przez rosyjskich marynarzy. Miniemy Chiny i Indie, gdzie w swoim czasie przebywał Nikołaj Przewalski i Afanasij Nikitin. Odwiedzimy Daleki Wschód śladami ekspedycji Arcienjewa, okrążymy brzegi Afryki, gdzie na wyprawę udał się Aleksandr Bułatowicz.”
I wszystko to na legendarnym czteromasztowym barku „Siedow”. Swoją nazwę uzyskał na cześć badacza polarnego Gieorgija Siedowa. Okręt ten jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako największy na świecie statek szkoleniowy. „Nie patrząc na poważny wiek (w tym roku „Siedow” skończy 90 lat) tak jak dawnej statek nie zatrzymuje się i regularnie bierze udział w regatach, jednak w podróż dookoła świata bark udaje się po raz pierwszy”, - mówi Leonid Krugłow:
„Żaglowiec „Siedow” moim zdaniem, to jeden z najlepszych wzorów Rosji. Piękny, potężny, „skrzydlaty” statek, który płynie dookoła świata i to wszystko przy opowieściach o tradycjach rosyjskich badaczy, z całą serią wystaw i pokazów dokumentalnych poświęconych ich odkryciom. Rosyjscy podróżnicy zawsze opowiadali się za dialogiem międzykulturowym i pomagali ustanawiać najbardziej niezwykłe związki. I to jest aktualne do dzisiaj.”
Co ciekawe, że ci, którzy marzą o podróżach i nowych odkryciach, mają zupełnie realne szanse, by zostać uczestnikami „Podróży dookoła świata 2012”. Co prawda selekcja będzie ostra, uprzedzają organizatorzy. „Projekt opiera się na ludziach – podkreśla Leonid Krugłow – dzięki ich pomocy spełniają się, na pierwszy rzut oka, nierealne marzenia i rodzą się nowe pomysły”. Swój pierwszy projekt nazwał „Dialog ze światem”. Była to etnograficzna ekspedycja w najodleglejsze i najtrudniej dostępne zakątki kuli ziemskiej.
Jednym z najważniejszych podsumowań podróży dookoła świata w 2012 roku będzie serial dokumentalny. Pojawią się w nim materiały z poprzednich wypraw oraz te nowe. Pomysł podróży dookoła świata poparło Rosyjskie Stowarzyszenie Geograficzne, Państwowy Uniwersytet Techniczny w Murmańsku, do którego należy statek, a także rząd i prezydent.
źródło: polish.ruvr.ru
Inne
„Dookoła Świata 2012” pod żaglami żaglowca „Siedow”
13 grudnia 2011 |
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.