Lada dzień pomorskie samorządy ogłoszą przetargi na realizację inwestycji związanych z projektem tzw. Pętli Żuławskiej. Do roku 2012 powstanie w delcie Wisły kilkadziesiąt obiektów żeglarskich - m.in. porty i mariny.
- Pieniądze, które udało się uzyskać na realizację "Pętli Żuławskiej" w ramach unijnego funduszu "Innowacyjna gospodarka", wkrótce znajdą się na kontach samorządów - mówi Zbigniew Ptak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Będzie można zatem rozpocząć prace budowlane.
Realizacja "Pętli Żuławskiej" została podzielona na dwa etapy. Pierwszy będzie kosztował łącznie 84 mln zł. Ma zakończyć się w maju 2012 roku.
- Jeszcze dziś lub w poniedziałek po weekendzie rozpoczniemy procedurę przetargową - mówi Roman Pawłowski, wicewójt gminy Stegna. - W pierwszym etapie na
terenie naszej gminy wybudowane zostaną dwa pomosty pływające wraz z dojazdami w miejscowości Drewnica, nad rzeką Szkarpawa.
Jeśli wszystko przebiegnie po naszej myśli, pod koniec października powinien być znany wykonawca tej inwestycji. Jestem przekonany, że żeglarze będą już w przyszłym sezonie korzystać z tej infrastruktury. Mamy już gotowy projekt przystani w miejscowości Rybina (budynek mariny, sanitariaty, dojazd, pomosty), jednak czeka on wciąż na tzw. uzgodnienia środowiskowe. Inwestycja będzie realizowana już w drugim etapie.
Co da regionowi projekt "Pętli Żuławskiej"?
- Dostajemy, za pieniądze z zewnątrz nowoczesną infrastrukturę żeglarską - zaznacza Zbigniew Ptak. - Dzięki niej zyskujemy w regionie zupełnie nową gałąź turystyki wodnej, a przez to miejsca pracy. Wiem, że w "Pętlę" chce włączyć się kapitał prywatny. Powstaną różnego rodzaju formy działalności gospodarczej: od największych, czyli żeglugi śródlądowej z wykorzystaniem dużych jednostek pasażerskich, przez żeglarską turystykę jachtową, do całego rynku usług związanych z obsługą ruchu turystycznego.
Pętla Żuławska
Zakłada 27 inwestycji na szlaku wodnym, łączącym Gdańsk, Kwidzyn, Tczew, Malbork z portami na Zalewie Wiślanym i Elblągiem. Liczy łącznie ponad 300 km. Przebiega Wisłą, Martwą Wisłą, Szkarpawą, Wisłą Królewiecką, Nogatem, Kanałem Jagiellońskim, rzeką Elbląg i Pasłęką oraz częścią polskiego Zalewu Wiślanego. W ramach inwestycji wybudowane zostaną między innymi przystanie żeglarskie, turystyczne i pasażerskie w Braniewie, Tolkmicku, Nowej Pasłęce, Błotniku, Gniewie, Sobieszewie, Malborku, Białej Górze, Tczewie. Rozbudowane zostaną porty w Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Elblągu, we Fromborku i Tolkmicku. Przebudowane mają być także śluzy itp. W projekcie uczestniczy łącznie 18 samorządów z Pomorza oraz Warmii i Mazur. Każdy z nich przeznaczy na poszczególne inwestycje na swoim terenie 30 proc. ich wartości.
Tomasz Chudzyński
Inne
Pętla Żuławska - żeglarski szlak na miarę XXI wieku
24 września 2010 |
Źródło: