Jacht Klub Stoczni Gdańskiej w Gdańsku Górkach Zachodnich stał się własnością gminy Gdańsk. Miasto nabyło grunty i nieruchomości klubowe w przetargu komorniczym za kwotę 3,2 mln zł. Majątek klubu stanowił część masy upadłościowej Stoczni Gdańskiej i został wystawiony na sprzedaż przez jej syndyka.
Jachtklub Stoczni Gdańskiej jest położony nad Wisłą Śmiałą, blisko jej ujścia do morza.
W przetargu, trzecim w ciągu ostatnich lat (poprzednie dwa odwołano z przyczyn formalnych), uczestniczyło trzech potencjalnych nabywców. Cena wywoławcza wynosiła 1,7 mln zł.
- Nie przejęliśmy jeszcze klubu od syndyka i jest zbyt wcześnie na to, aby powiedzieć, kto będzie nim zarządzał - zastrzega Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku. - Powodem kupna tej nieruchomości przez miasto była oczywiście chęć zachowania jej funkcji ośrodka żeglarskiego. Zwłaszcza, że lewy brzeg Wisły Śmiałej w Górach Zachodnich, z wyłączeniem obszaru użytku ekologicznego, przeznaczony jest na inwestycje związane ze sportem, turystyką i rekreacją wodną.
Nowego właściciela czeka przeprowadzenie inwentaryzacji oraz przeglądów technicznych budynków i nabrzeży basenu jachtowego, będącego w nie najlepszym stanie. Trzeba też ubezpieczyć budynki i obiekty klubowe, bo klub, będący tylko ich użytkownikiem nie mógł tego zrobić. Załatwianie wszystkich formalności i przejęcie nieruchomości powinno nastąpić w przyszłym miesiącu. Potem zapadną decyzje dotyczące zagospodarowania i działalności miejskiego ośrodka żeglarskiego.
Andrzej Szrubkowski, kierownik stoczniowego klubu, nie ukrywa, że jego zarząd liczy na współpracę z miastem. Trwają już rozmowy z gdańskim MOSiR, a klubowy zarząd przedstawi gminie konkretne propozycje współdziałania.
JKSG powstał w 1957 roku. Założyła go grupa żeglarzy będących pracownikami Stoczni Gdańskiej. Początkowo nosił nazwę Yacht Klub Stoczni Gdańskiej, w latach 90. zmienioną na obecną. Na przyznanym klubowi terenie w Gdańsku Górkach Zachodnich, pod koniec lat 60. zbudowano przystań z budynkiem klubowym i basenem jachtowym. Nabrzeża przystani mają łączną długość 400 m. Może przy nich cumować 120 jachtów i łodzi motorowych. Na nabrzeżu przed hangarem stoi żuraw o unosie 12 ton. Hangary dla jachtów mają powierzchnię 1400 m kw. Klub zrzesza 150 członków, w tym 80 armatorów prywatnych jachtów i łodzi żaglowych oraz motorowych. Żeglarze z JKSG opływali świat oraz wielokrotnie odbywali pionierskie, długie wyprawy oceaniczne, w tym na wody polarne. Sekcja Regatowa JKSG należy do czołowych ośrodków żeglarstwa sportowego w Polsce. Klub jest organizatorem wielu prestiżowych imprez żeglarskich.
Jachtklub Stoczni Gdańskiej
Majątek stoczniowego klubu, wystawiony na sprzedaż przez syndyka. Klub położony jest na bardzo atrakcyjnym obszarze, nad Wisłą Śmiałą, w pobliżu jej ujścia do Zatoki Gdańskiej. Zajmuje on działkę o powierzchni prawie 4 hektarów, na której zlokalizowane są: budynek siedziby klubu z obszerną salą, holem z kominkiem, barem, biurami, sanitariatami i hangarem; budynek gospodarczy, hangar wolno stojący z warsztatami i garaż. Basen jachtowy z dalbami cumowniczymi jest okolony żelbetowymi nabrzeżami i pirsem oraz pomostami drewnianymi.
Jacek Sieński
Inne
Gdańsk kupił upadły Jachtklub
21 stycznia 2010 |
Źródło:
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.