Historia

Instytut Dziedzictwa Solidarności przygotował unikatową mapę poświęconą historycznej Stoczni Gdańskiej i jej dziedzictwu. To pierwsza inicjatywa tego rodzaju. Jej celem jest przybliżenie mieszkańcom Gdańska, a także odwiedzającym Trójmiasto turystom dziejów miejsca, w którym narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Mapa historycznej Stoczni Gdańskiej przygotowana przez IDS ukazuje wszystkie najważniejsze obiekty znajdujące się na terenie historycznego zakładu. Została zaopatrzona w krótkie opisy tych miejsc. Dzięki temu można się dowiedzieć, między innymi gdzie zaczynały się strajki, a także gdzie znajdowały się i do czego służyły poszczególne przemysłowe hale, takie jak wręgownia, blachownia, kadłubownie, czy rurownie.

Zwiedzający teren historycznej Stoczni Gdańskiej dzięki mapie dowiedzą się, jak wyglądał złożony proces budowy statków i jak przebiegała praca wielkoskalowego przedsiębiorstwa, a także gdzie rozgrywały się historyczne wydarzenia związane między innymi z Wielkim Strajkiem z Sierpnia ’80, który doprowadził do podpisania Porozumienia Gdańskiego, jednego z Porozumień Sierpniowych. Wydarzenia te utorowały drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który walnie przyczynił się do przemian ustrojowych w Polsce oraz upadku reżimu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Mapa przygotowana przez IDS ukazuje i opisuje największą, jak dotąd, liczbę historycznych stoczniowych obiektów, zarówno istniejących, jak i tych, które zniknęły z krajobrazu stoczni. Ponadto przedstawia zmiany, do których doszło w przestrzeni Stoczni Gdańskiej w ciągu lat. Poprzez tę inicjatywę IDS pragnie ocalić kolebkę Solidarności i jej poszczególne obiekty od zapomnienia oraz uświadomić, jak istotną rolę odegrał ten zakład w najnowszych dziejach Europy, Polski i Gdańska.

Autorem koncepcji mapy oraz jej założeń merytorycznych jest Andrzej Trzeciak, ekspert do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego Stoczni Gdańskiej w IDS. Mapę będzie można otrzymać podczas wydarzeń współorganizowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności – takich jak święto Sali BHP lub na stoisku IDS, zlokalizowanym obok siedziby instytucji (informacje o dostępności stoiska zostaną zamieszczone na stronie IDS). Liczba egzemplarzy mapy jest ograniczona.

Patronat nad publikacją mapy historycznej Stoczni Gdańskiej został objęty przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Komisję Krajową Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Organizację Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Politechnikę Gdańską oraz Uniwersytet Morski w Gdyni.

Patronami medialnymi są: Radio Gdańsk, Magazyn Solidarności, portale Histmag.org oraz Trójmiasto.pl.

Instytut Dziedzictwa Solidarności został powołany na mocy umowy podpisanej 31 sierpnia 2019 roku. Jest instytucją publiczną współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Misją IDS jest popularyzacja fenomenu i znaczenia NSZZ „Solidarność” oraz ruchu społecznego Solidarność w Polsce i na arenie międzynarodowej.

rel (NSZZ Solidarność)

Fot. materiały Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
Fot. materiały Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter