Bezpieczeństwo

Władze Tajwanu poinformowały w środę, że podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu zostały "rozłączone". Uruchomiono komunikację zastępczą. Władze w Tajpej podejrzewają Chiny.

Według źródeł, na które powołuje się Reuter, jeden z dwóch kabli zupełnie nie funkcjonuje a drugi został poważnie uszkodzony.

Bezprzewodowa komunikacja zastępcza pozwoliła częściowo przywrócić łączność internetową z wyspami, które zamieszkuje ok. 14 tys. ludzi. Archipelag 36 niewielkich wysepek położony jest w pobliżu wybrzeży Chin.

Chińskie ministerstwo ds. Tajwanu nie odpowiedziało na prośbę agencji Reutera o komentarz.

Reuter zaznacza, że awarie podmorskich kabli wywołują na Tajwanie duże zaniepokojenie. Władze w Tajpej wielokrotnie wskazywały na chińskie działania w "szarej strefie", które - ich zdaniem - są elementem stałej presji wywieranej przez Pekin.

Tajwan, który Chiny uważają za swoją zbuntowaną prowincję, wcześniej oskarżył Pekin o uszkodzenie podmorskiego kabla na północ od wyspy przez chiński statek. Oskarżenie został odrzucone zarówno przez armatora statku jak i rząd chiński jako "pozbawione podstaw i dowodów".

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.948 4.0278
EUR 4.1247 4.2081
CHF 4.3797 4.4681
GBP 4.9804 5.081

Newsletter