Około 550 żołnierzy ze szwedzkiego kontyngentu wojskowego przybyło w sobotę na Łotwę, by zasilić szeregi stacjonującej w tym kraju Wielonarodowej Brygady NATO pod dowództwem Kanady. Żołnierzy maszerujących z flagami NATO i Szwecji powitano w porcie w Rydze.
- To historyczne wsparcie – powiedział minister obrony Łotwy Andris Spruds, podkreślając, że jest to "jasny dowód tego, że NATO pozostaje zjednoczone i wszelkie wrogie działania ze strony Rosji spotkają się z oczywistą odpowiedzią.
Premierka Evika Silina oznajmiła, że przybycie szwedzkiej armii to "znaczący krok" w kierunku rozwoju regionalnej współpracy obronnej.
Dowódca Wielonarodowej Brygady NATO na Łotwie, płk Cedric Aspirault przyznał, że "obecność Szwedów jest cennym uzupełnieniem naszej gotowości bojowej i wzmocnieniem bezpieczeństwa regionalnego".
Wraz z żołnierzami Batalionu Piechoty Zmechanizowanej z pułku Południowej Skanii przetransportowano także wozy bojowe.
Šodien Zviedrijas karavīri ierodas pie mums savā pirmajā NATO misijā, pievienojoties NATO daudznacionālajai brigādei Latvijā. Kopumā ap 500 Zviedrijas Mehanizētā kājnieku bataljona karavīri palīdzēs stiprināt Latvijas aizsardzības spējas un Austrumu robežu, kas ir visas Eiropas… pic.twitter.com/hKFMuuWxt8
— Evika Siliņa 🇱🇻🇺🇦 (@EvikaSilina) January 18, 2025
- To nie tylko wydarzenie historyczne, ale też nowa rzeczywistość – ocenił szwedzki dowódca ppłk Henrik Rosdahl, podkreślając, że Szwecja chce wnieść wkład w zbiorowe odstraszanie i obronę w regionie Morza Bałtyckiego.
Łotewska telewizja LT w transmisji z przybycia szwedzkiej jednostki zaznaczyła, że Szwecja, która przystąpiła do NATO wiosną 2024 r., po raz pierwszy wysłała swoich żołnierzy do innego państwa członkowskiego.
W skład wielonarodowych sił NATO na Łotwie, stacjonujących w tym kraju w bazie Adazi od 2017 r., wchodzą obecnie wojska z kilkunastu państw. Najliczniejszą grupę stanowią Kanadyjczycy oraz Duńczycy. Jesienią 2024 roku jednostka, stacjonująca w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO, awansowała do szczebla brygady; Łotwa jest pierwszym krajem na wschodniej flance, gdzie Sojusz utworzył grupę bojową tej wielkości. Pełną gotowość bojową ma osiągnąć w 2026 r., przy docelowej liczbie ponad 3500 żołnierzy z krajów sojuszniczych.