Bezpieczeństwo

Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF), w skład których wchodzą wojska 10 państw Europy Północnej, wzmocniły ochronę podmorskich kabli na Bałtyku oraz monitoring rosyjskiej "floty cieni", m.in. za pomocą sztucznej inteligencji - poinformowały rządy Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Brytyjskie narzędzie oparte na sztucznej inteligencji zbiera z kilku źródeł dane o podejrzanych statkach i ich pozycjach w czasie rzeczywistym na dużych obszarach morskich, a także szacuje ryzyko wystąpienia incydentu.

System Nordic Warden pomaga chronić nas przed sabotażem oraz przypadkami skrajnej nieostrożności" - podkreślił w oświadczeniu John Healey, minister obrony Wielkiej Brytanii, kraju dowodzącego JEF.

Monitoring statków prowadzony jest z kwatery głównej JEF w Northwood (pod Londynem), skąd w przypadku zagrożenia wysłane zostanie ostrzeżenie patrolom JEF oraz państwom NATO. Wykorzystanie do tego celu sztucznej inteligencji przetestowano po raz pierwszy latem 2024 roku.

Rząd Szwecji przypomniał w komunikacie, że państwa zrzeszone w JEF (Szwecja, Wielka Brytania, Holandia, Finlandia, Norwegia, Dania, Islandia oraz Litwa, Łotwa i Estonia) podjęły decyzję o wzmocnieniu monitoringu Bałtyku po raz drugi w historii. Pierwszy raz wspólne patrole złożone z 20 okrętów wojennych wysłano jesienią 2023 roku; wówczas wskazywano, że jest to "jasny sygnał mający odstraszyć Rosję".

Szef resortu obrony Szwecji Pal Jonson zwrócił uwagę, że "działalność JEF uzupełnia obecność NATO na Morzu Bałtyckim".

Oznacza dalsze wzmocnienie monitorowania i ochrony infrastruktury krytycznej - zaznaczył Jonson.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1028 4.1856
EUR 4.2262 4.3116
CHF 4.5159 4.6071
GBP 5.0922 5.195

Newsletter