Wspólnie z Estonią liczymy na większą obecność NATO w regionie dla ochrony infrastruktury krytycznej. Kwestie aktywacji artykułów NATO o zbiorowej odpowiedzi sojuszników należy rozpatrywać "ze spokojem" – powiedział prezydent Alexander Stubb.
Prezydent Stubb zaznaczył, że ochrona infrastruktury krytycznej powinna być realizowana w ramach NATO i UE, w tym poprzez "odpowiednie rozdzielenie ciężarów" w ramach kontroli nad tzw. flotą cieni.
- Jeśli w ciągu roku dochodzi do kilku incydentów, takich jak uszkodzenia, nie mogą to być jedynie przypadki – powiedział podczas konferencji prasowej w Helsinkach. Pochwalił też służby za szybką reakcję po awarii magistrali energetycznej EstLink.
Prezydent odniósł się do wcześniejszych incydentów, takich jak uszkodzenie kabli telekomunikacyjnych i gazociągu Balticconnector, zwracając uwagę na kontrowersje związane z pozwoleniem na opuszczenie Zatoki Fińskiej przez podejrzane statki oraz opóźnienia w śledztwach.
- Teraz przejęliśmy statek w ciągu kilku godzin od zdarzenia – przyznał Stubb, podkreślając, że gdyby nie szybka akcja służb, mogłoby dojść do większych szkód. - Jeśli ustalimy, że uszkodzenie kabla było sabotażem, ogłosimy to, ale nie warto się z tym spieszyć – powiedział, zapytany o potencjalne akcje hybrydowe ze strony Rosji.
W środę przestał płynąć prąd przez magistralę EstLink 2 między Estonią a Finlandią. Fińskie władze podejrzewają, że uszkodzenie podmorskiego kabla może być związane z tankowcem Eagle S, który prawdopodobnie należy do rosyjskiej "floty cieni". Jednostka, pływająca pod banderą Wysp Cooka, znajdowała się w pobliżu magistrali w momencie awarii. Została zatrzymana przez fińską straż graniczną i skierowana ku południowemu wybrzeżu Finlandii, kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Helsinek. Służby weszły na pokład statku, a według wstępnych ustaleń śledczych uszkodzenie kabla mogło być wynikiem działania kotwicy, która w momencie zatrzymania jednostki "nie była na swoim miejscu". Sprawa jest formalnie badana jako poważny akt wandalizmu i zniszczenia mienia.
Czytaj także:
Finlandia: Kolejny podmorski kabel elektroenergetyczny uszkodzony
Finowie badają udział obcych statków w awarii kabla EstLink 2
Uznanie dla Finów za szybkie działanie w sprawie uszkodzenia EstLink 2
Równocześnie w środę doszło do uszkodzenia czterech podmorskich kabli do transmisji danych. Trzech między Finlandią a Estonią oraz jednego prowadzącego do Niemiec. Nie ustalono jeszcze czy zdarzenia te są ze sobą powiązane.
Sprawa formalnie jest badana jako poważny akt wandalizmu i zniszczenia mienia.