Niemcy i Norwegia podpisały deklarację w sprawie propozycji wzmocnienia roli NATO w ochronie krytycznej infrastruktury podwodnej, poinformowało w czwartek niemieckie ministerstwo obrony po spotkaniu ministra Borisa Pistoriusa z jego norweskim odpowiednikiem Bjornem Arildem Gramem w Brukseli.
Niemieckie ministerstwo podkreśliło w komunikacie, że dno morskie pokryte jest podwodną infrastrukturą, która zapewnia bezpieczny transport energii i połączeń komunikacyjnych. Niedawne uszkodzenia, na przykład rurociągów Nord Stream i Balticconnector, pokazały, jak ważna jest krytyczna infrastruktura podwodna dla stabilności naszych systemów gospodarczych, bezpieczeństwa naszych społeczeństw i obrony naszego sojuszu - zaznaczyło.
W listopadzie 2022 r. kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Norwegii Jonas Store przedstawili ówczesnemu sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi inicjatywę mającą na celu wzmocnienie roli NATO w ochronie krytycznej infrastruktury podwodnej, przypomniało ministerstwo.
NATO zainaugurowało niedawno działalność nowego Morskiego Centrum Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podwodnej (CUI), które zapewni ochronę tysięcy kilometrów podmorskich kabli i rurociągów, zaznaczyło.
Norwegia i Niemcy proponują również utworzenie pięciu regionalnych hubów CUI dla pięciu obszarów morskich: Morza Bałtyckiego, Morza Północnego, Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Norwegia oferuje utworzenie CUI dla Dalekiej Północy. "Niemcy są zdeterminowane i gotowe do przejęcia odpowiedzialności na Morzu Bałtyckim", napisano w komunikacie niemieckiego ministerstwa obrony.
"Niemcy i Norwegia są zdeterminowane, aby kontynuować tę ważną pracę. (...) Musimy nadal ściśle współpracować" - podkreślił norweski minister obrony, cytowany w komunikacie.
Z kolei minister Pistorius stwierdził: "Bjorn Gram i ja zgadzamy się, że bezpieczeństwo morskie jest dla nas niezbędne - i oczywiście nie tylko dla nas, ale dla wszystkich partnerów NATO. Zapraszamy sojuszników do przyłączenia się do naszej inicjatywy".