Filipińska Marynarka Wojenna i Japońskie Morskie Siły Samoobrony przeprowadziły w piątek pierwsze wspólne manewry na Morzu Zachodniofilipińskim - podało dowództwo armii w Manili, wskazując na leżącą w wyłącznej strefie ekonomicznej kraju część Morza Południowochińskiego, do którego roszczenia wysuwają Chiny.
Wspólne operacje były częścią wysiłków na rzecz wzmocnienia współpracy regionalnej i międzynarodowej w celu urzeczywistnienia idei wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku - czytamy w oświadczeniu Filipińskich Sił Zbrojnych.
W manewrach, które obejmowały m.in. ćwiczenia łączności i taktyczne, uczestniczyła filipińska fregata rakietowa BRP Jose Riza i japoński niszczyciel JS Sazanami.
Są to pierwsze wspólne ćwiczenia od czasu podpisania na początku lipca przełomowego układu o współpracy obronnej, który otwiera możliwość wzajemnego rozmieszczania wojsk na terytoriach obu stron.
Agencja AP przypomina, że Filipiny znajdowały się pod brutalną japońską okupacją podczas II wojny światowej. Jednak obecnie zdecydowały się na sojusz z Tokio wobec narastającego zagrożenia ze strony Pekinu.
Chiny roszczą sobie prawa do obszaru niemal całego Morza Południowochińskiego, w tym Drugiej Ławicy Thomasa, która leży wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin na akwenie nazywanym przez władze w Manili Morzem Zachodniofilipińskim. W ostatnich miesiącach doszło tam do serii brutalnych konfrontacji straży przybrzeżnych i wojsk Chin i Filipin.
Chiny są również w konflikcie z Japonią na Morzu Wschodniochińskim, gdzie jednostki ChRL wielokrotnie wpływały na wody wokół Senkaku, niezaludnionych wysp kontrolowanych przez Japonię.
Krzysztof Pawliszak