Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzi w piątek Cypr, gdzie omówi z władzami tego kraju plany uruchomienia morskiego korytarza pomocy humanitarnej dla cywilów ze Strefy Gazy - powiadomiła w środę agencja Reutera.
"Nasze wysiłki koncentrują się na zapewnieniu dostaw wsparcia dla Palestyńczyków. Wszyscy mamy nadzieję, że otwarcie (tego korytarza) nastąpi bardzo szybko" - oznajmił rzecznik przewodniczącej KE w rozmowie z Reutersem.
Rzecznik rządu w Nikozji potwierdził piątkową wizytę von der Leyen i oznajmił, że szefowa Komisji odwiedzi tego dnia wraz z prezydentem Cypru Nikosem Christodulidisem obiekty infrastruktury, które miałyby zostać wykorzystane podczas misji humanitarnej.
We wtorek izraelska telewizja Kanał 13 poinformowała o pierwszej od października 2023 roku, czyli początku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, próbie dostarczenia pomocy do Strefy Gazy drogą morską. Jak wyjaśniono, jest to przedsięwzięcie finansowane przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a wsparcie trafi do Gazy z Cypru, po inspekcji dokonanej uprzednio przez izraelskie władze. Pierwsza taka misja powinna odbyć się w ciągu najbliższych dni - tak, aby pomoc mogła zostać przekazana Palestyńczykom około 10 marca, gdy rozpocznie się święty muzułmański miesiąc ramadan.
Cypr jest oddalony od Strefy Gazy o zaledwie 370 km. Władze tego kraju już od kilku miesięcy apelowały o ustanowienie bezpośredniego morskiego korytarza humanitarnego z myślą o wsparciu palestyńskich cywilów - przypomniał Reuters.
Organizacje międzynarodowe, a także liczni eksperci, dziennikarze i obrońcy praw człowieka alarmują od tygodni, że położenie ludności cywilnej w Strefie Gazy jest katastrofalne. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy palestyńskiej półenklawy, dokąd dociera mniej pomocy humanitarnej niż na południe.
Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło niemal 31 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa większość budynków na tym terytorium.