W ostatni piątek, 15 grudnia br., Nurkowie Minerzy z 13 Dywizjonu Trałowców przeprowadzili akcję podjęcia niebezpiecznych pozostałości z okresu II wojny światowej.
Akcja rozpoczęła się w godzinach porannych i trwała kilka godzin. Nurkowie minerzy podjęli trzy bomby lotnicze produkcji radzieckiej z okresu II wojny światowej. Ich łączna waga to około 650 kg.
Niebezpieczne znaleziska zostały podniesione z dna za pomocą pontonów wydobywczych, następnie były holowane w toni wodnej do Portu Wojennego w Helu, gdzie zostały przekazane patrolowi saperskiemu z 43 Batalionu Saperów FOW z Rozewia. Następnie zostały przetransportowane na poligon w Strzepczu i zneutralizowane. Ze względów bezpieczeństwa, na czas prowadzenia akcji wprowadzony został zakaz przebywania w rejonie Portu Hel - Zachód oraz zakaz wchodzenia do wody od strony zatoki na odcinku od cypla do Helu Boru.
Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13 Dywizjonie Trałowców.
rel (8. FOW)
Fot.: 8. FOW