Bezpieczeństwo

Wprowadzono, przez jednych od dawna oczekiwany, przez innych - oprotestowany, ze względu na uciążliwości lub uniemożliwienie prowadzenia dotychczasowej działalności (np. obsługi turystycznej, muzeów) w pobliżu obiektu infrastruktury krytycznej, zakaz przebywania w bezpośredniej bliskości terminalu LNG w Świnoujściu. 

Zakaz dotyka m.in. dróg dojazdowych do jednej z głównych atrakcji turystycznych, morskich, historycznych i architektonicznych Świnoujścia - latarni morskiej, a także do mniej popularnej niż ta w lewobrzeżnym Świnoujściu (na wyspie Uznam), ale coraz bardziej popularnej plaży (na Wolinie).

Oto treść komunikatu ministra spraw wewnętrznych i administracji:

Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wojewoda Zachodniopomorski wprowadzi od 13 kwietnia 2023 roku czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu.

W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne. W gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny, w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia. Obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom. Mając na uwadze powyższe, poleciłem Wojewodzie Zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności.

Mariusz Kamiński
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

"Kierując się wnioskami służb podjąłem tę decyzję" - powiedział wojewoda zachodnipomorski Zbigniew Bogucki podczas briefingu dotyczącego jej ogłoszenia. Zakaz dotyczy zarówno lądu, jak i morza.

"Pracujemy nad rozwiązaniami umożliwiającymi dostęp do latarni i Fortu Gerharda" - dodał wojewoda Bogucki.
Dostęp miałby tam być umożliwiony od strony wody, to znaczy turystów miałyby dowozić statki wycieczkowe.
Odcięty został dostęp do plaży na Warszowie, bo w 200-metrowej strefie "zakazanej" znalazła się ulica Ku Morzu, przebiegająca w znacznej części, w odległości 20 metrów, wzdłuż ogrodzenia terminalu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0527 4.1345
EUR 4.2454 4.3312
CHF 4.567 4.6592
GBP 5.1221 5.2255

Newsletter