Bezpieczeństwo

Finansowany ponoć przez "anonimowego artystę" Banksy’ego statek organizacji "humanitarnej","ratującej" migrantów na morzu został zatrzymany ("zablokowany") w porcie na włoskiej wyspie Lampedusa w związku z zarzutem łamania nowych przepisów dotyczących takich operacji - podały w niedzielę media. Załoga jednostki Louise Michel, eksploatowanej przez organizację o tej samej nazwie, uznała tę decyzję za niedopuszczalną.

Jak podała w niedzielę po południu Polska Agencja Prasowa - "w ostatnich godzinach" (w rzeczywistości jednostka przybyła na włoską wyspę w sobotę rano - red.) na pokładzie statku Louise Michel na Lampedusę przypłynęło prawie 180 migrantów, uratowanych podczas czterech operacji "niesienia pomocy". To jest właśnie główny zarzut postawiony załodze, która według nowego włoskiego rozporządzenia w sprawie działań jednostek organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym, mogła przeprowadzić tylko jedną operację i natychmiast potem skierować się do portu.

Takie regulacje są tym bardziej słuszne w przypadku tego statku, ponieważ jest on zbyt mały na przyjmowanie tak dużej liczby osób na dłuższy czas (z przechodzeniem, z premedytacją, w kolejne miejsca "akcji ratowniczych").

Statek po pierwszej operacji otrzymał zalecenie, by płynąć w kierunku Trapani na Sycylii - oświadczyła włoska Straż Przybrzeżna. Załoga zignorowała jednak to polecenie i zaczęła płynąć do trzech następnych łodzi z migrantami, znajdujących się na wodach Malty. Włoska straż oceniła, że załoga Louise Michel "utrudniła koordynację" akcji ratunkowej.

Załoga następująco skomentowała na Twitterze decyzję o zatrzymaniu statku na Lampedusie: "Wiemy o dziesiątkach łodzi będących w trudnej sytuacji koło wyspy w tym momencie, ale uniemożliwia nam się udzielenie im pomocy. To niedopuszczalne".

Do polemiki na tle akcji ratunkowych na Morzu Śródziemnym doszło w momencie rekordowego napływu migrantów na włoskie wybrzeża. W ciągu doby dotarło tam prawie pięć tysięcy uciekinierów. Dziennik "La Repubblica" pisze o "exodusie" z Tunezji; to stamtąd odpływa obecnie najwięcej łodzi do Włoch. Całkowicie przepełniony jest ośrodek rejestracji i identyfikacji migrantów na Lampedusie.

Każdy statek ma obowiązek udzielić, w miarę możliwości, pomocy ludziom w niebezpieczeństwie na morzu, jednak taka jednostka, jak Louise Michel, nie może być używana planowo, systemowo i regularnie, ale raczej doraźnie do stale utrzymywanej działalności, polegającej na poszukiwaniu i ratownictwie na morzu.

Louise Michel to były francuski kuter patrolowy Suroît (DF 42) typu 'Avel Gwalarn' (wprowadzony do służby w 1988 r.) zbudowany dla Dyrektoriatu Generalnego Ceł i Podatków Pośrednich. Został "przystosowany" do obecnej roli w 2020 roku.

Jest zbyt mały, jak na liczby rozbitków, które obecnie przyjmuje na pokład. Charakteryzuje się wypornością zaledwie 67 t, długością całkowitą 30,35 m, szerokością 5,80 m i zanurzeniem 1,90 m oraz mocą napędu głównego - 1620 kW (2172 KM) pozwalającą na osiąganie prędkości do 28 węzłów (ok. 52 km/h). Nie jest możliwe przystosowanie jej (biorąc pod uwagę rozmiary i ograniczenia konstrukcyjne, wynikające z pierwotnej funkcji, do realizacji której została zaprojektowana), w pełni profesjonalnie do roli statku ratowniczego, zwłaszcza przyjmującego jednorazowo tak liczne grupy uciekinierów.

Jednostka pierwotnie przystosowana była, jako kuter celników, do pomieszczenia załogi 8-osobowej. Po "adaptacji" w 2020 r. - mieścić ma 10 osób załogi. Bierze jednak na pokład często nawet ponad 100 osób (nielegalnych migrantów).

Zarówno statek, jak i organizacja odpowiadająca za jego utrzymanie i działalność, są imiennikami Louise Michel (1830-1905), znanej także m.in. jako "Czerwona Dziewica Montmartru" - francuskiej działaczki anarchistycznej, rewolucjonistki, bojowniczki Komuny Paryskiej, pionierki feminizmu we Francji, nauczycielki i członkini loży masońskiej.

Organizacje, do której należy statek oraz jego załoga, wywodzą się ze środowisk skrajnie lewicowych, anarchistycznych, są powiązane lub sympatyzują z nimi. Na jednostce podnoszona jest m.in. flaga Accio Feminista, z zasadniczymi elementami graficznymi identycznymi, jak w przypadku flagi tzw. Antify.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP); PBS (PortalMorski.pl)

Louise Michel - grafika Banksy'ego na nadbudówce statku
Louise Michel - grafika Banksy'ego na nadbudówce statku

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter