W wykazie prac legislacyjnych zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia, która pozwoli objąć spółki Baltchem SA Zakłady Chemiczne i Oktan Energy & V/L Service Sp. z o.o. ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli niektórych inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
Baltchem posiada terminal przeładunku paliw w Świnoujściu i dwa w Szczecinie. Szczeciński terminal przy ul. Księdza Stanisława Kujota ma pojemność magazynową 56 700 m3. Obejmuje obszar o powierzchni 45993 m2, położony jest przy Kanałach Wrocławskim i Parnickim. Posiada własne nabrzeże przeładunkowe i postojowe o łącznej długości 330 m. W terminalu tym znajdują się:
- nabrzeże przeładunkowe dla produktów III klasy niebezpieczeństwa pożarowego i bezklasowe o długości 122 m i głębokości 6,5 m (dopuszczalna głębokość wprowadzania statków 6,5 m przy średnim stanie wody);
- nabrzeże przeładunkowe dla produktów I klasy niebezpieczeństwa pożarowego o długości 128 m i głębokości 6,5 m (dopuszczalna głębokość wprowadzania statków 6,5 m przy średnim stanie wody);
- nabrzeże o długości 80 m - postojowe dla barek i mniejszych jednostek, o głębokości 2,8 m przy średnim stanie wody.
Terminal Baltchem w Szczecinie może przyjmować statki o maksymalnych o maksymalnej długości 130,00 m, szerokości 22,00 m i zanurzeniu 6,50 m
W Świnoujściu, przy ul. Karsiborskiej, na terenie portu Świnoujście na wyspie Uznam, znajduje się terminal o łącznej pojemności zbiorników 110 210 m3. Terminal Przeładunkowy w Świnoujściu obejmuje obszar o powierzchni 107 417 m2. Posiada nabrzeże przeładunkowe o całkowitej długości 272 m, wyposażone w 2 stanowiska przeładunkowe:
- wysunięte stanowisko dla zbiornikowców (pomost technologiczny i dalby) z pięcioma ramionami nalewczymi
- stanowisko barkowe wyposażone w trzy ramiona nalewkowe
Terminal Baltchem w Świnoujściu może przyjmować statki o 195,00 m i zanurzeniu maks. 11,60 m (przy wyporności tankowca do 57 600 ton). W dyspozycji terminalu znajduje się 11 zbiorników podziemnych oraz dwa zbiorniki naziemne.
Zakład przy ulicy Górnośląskiej w Szczecinie obejmuje obszar o powierzchni 35 309 m2, z czego 8000 m2 objęte jest 25-letnią umową dzierżawy z firmą NYNAS zajmującą się dystrybucją asfaltu.
Oktan Energy & V/L Service Sp. z o.o. zajmuje się m.in. dostawami paliw na statki.
Przedsiębiorstwo dysponuje łączną pojemnością magazynową 61 560 m3, w tym - w Szczecinie i Gdańsku - oraz dziewięć bunkierek i trzy statki.
W wykazie prac legislacyjnych w poniedziałek zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2022 r. dotyczącego wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, tak by objąć spółki Baltchem SA Zakłady Chemiczne w Szczecinie oraz Oktan Energy & V/L Service” Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie ochroną przewidzianą w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji.
Termin przyjęcia rozporządzenia zaplanowano na I kwartał 2023 r.
Jak podano w wykazie "zakładanym efektem jest zapewnienie ochrony porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, o których mowa w art. 52 ust. 1 i art. 65 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ponadto celem nowelizacji jest zapewnienie bezpiecznych transakcji dotyczących uprawnień właścicielskich, istotnych z punktu widzenia interesu społecznego w podmiocie ważnym dla bezpieczeństwa państwa".
Dodano, że tej sprawie nie jest możliwe zastosowanie rozwiązań pozalegislacyjnych.
Wyjaśniono, że w celu objęcia tych spółek ochroną niezbędna jest nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2022 r.w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli.
Dodano, że ze względu na chroniony przedmiot działalności obu ww. spółek (produkcja benzyn silnikowych lub oleju napędowego, magazynowanie i przechowywanie benzyn silnikowych, oleju napędowego oraz przeładunek ropy naftowej i jej produktów w portach morskich proponuje się, aby organem kontroli był minister właściwy do spraw aktywów państwowych.
W wykazie podmiotów podlegających ochronie były już wcześniej: Azoty, Emitel, HAWE, innogy, KGHM, Orange, PKN Orlen, PKP Energetyka, Polkomtel, SGT EuRoPol Gaz, Tauron PE, TK Telekom i Telesystem-Mesko. W grudniu 2022 r. na tę listę trafiły też Rafineria Gdańska i Unimot.
Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Ustawa określa zasady i tryb kontroli niektórych inwestycji polegających na nabywaniu udziałów albo akcji, praw itp., skutkujących nabyciem lub osiągnięciem istotnego uczestnictwa albo dominacji nad spółką będącą podmiotem podlegającym ochronie.
Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania. Odpowiedni organ musi wyrazić zgodę na transakcję. Spośród podmiotów w wykazie organem kontrolnym dla Telesystemu-Mesko jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a w przypadku pozostałych spółek na liście - Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Anna Bytniewska (PAP); PBS (PortalMorski.pl)
Fot.: Baltchem; Piotr B. Stareńczak
Terminal Baltchem w Świnoujściu:
Terminal Baltchem w Szczecinie:
Terminal Oktan Energy w Szczecinie: