W trakcie minionego weekendu lotnicy morscy SAR dwukrotnie przeprowadzili akcję ratowniczą. W niedzielny poranek załoga śmigłowca W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego poleciała po chorego na platformę wiertniczą. W nocy z niedzieli na poniedziałek ta sama załoga ewakuowała członka załogi promu płynącego z Gdyni do Karlskrony.
W niedzielę, 10 lipca około godz. 9 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku Oksywie, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym „ewakuacja medyczna”. Z przekazanych załodze informacji wynikało, że na platformie wiertniczej LOTOS PETROBALTIC jeden z pracowników potrzebuje natychmiastowej hospitalizacji.
Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda wystartował z lotniska Oksywie i skierował się w stronę platformy, znajdującej się ok. 50 mil morskich na północ od Gdyni. O godz. 9.30 podjęto poszkodowanego na pokład śmigłowca. W trakcie wykonywania zadania zapadła decyzja o transporcie poszkodowanego bezpośrednio do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie. Po półgodzinnym locie śmigłowiec wylądował na przyszpitalnym lądowisku, gdzie już oczekiwał personel medyczny szpitala.
Z kolei dzisiaj w nocy jeden z członków załogi promu Stena Nordica wymagał natychmiastowej hospitalizacji. Prom opuszczał właśnie gdyński port, jednak w związku z zaistniałą sytuacją kapitan podjął decyzję o powrocie. Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda wystartował z lotniska Oksywie chwilę po godz. 1 i skierował się w stronę gdyńskiego portu. Poszkodowanego z podejrzeniem zawału serca podjęto na pokład śmigłowca. Pięć minut później Anakonda lądowała na lądowisku 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie, gdzie na chorego oczekiwał personel medyczny.
Nocna, poniedziałkowa akcja była 730 akcją poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 14 przeprowadzoną w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 384 osobom.
rel (Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej), AL