Najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wyposażenie Marynarki Wojennej RP w okręty podwodne, będzie zapewnienie - we współpracy z partnerem szwedzkim - "rozwiązania pomostowego" - powiedział w czwartek w Gdyni szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że negocjacje w tej kwestii już się rozpoczęły.
"Zakończyliśmy proces analityczny. W rezultacie tego procesu doszliśmy do przekonania, że należy zapewnić zdolność pomostową, jeśli chodzi o okręty podwodne. Analiza wskazała, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pomostowym (...), jest współpraca z partnerem szwedzkim" - powiedział szef MON podczas obchodów 101. rocznicy powstania Marynarki Wojennej RP.
Jak zaznaczył, współpraca ze Szwedami dotyczy nie tylko wyposażenia w sprzęt, ale ma także charakter współpracy operacyjnej, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
"Przystąpiliśmy już do negocjacji w sprawie pozyskania tej zdolności pomostowej" - poinformował minister obrony narodowej. Podkreślił, że "tu chodzi o zdolność pomostową, a nie rozwiązanie docelowe". "Rozwiązanie docelowe także zostanie przygotowane i także zostanie wdrożone" - zapowiedział Błaszczak.
W środę portal Defence24.pl podał, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza kupić dla Marynarki Wojennej RP dwa używane okręty podwodne. Według portalu, chodzi o szwedzkie OP typu Soedermanland.(PAP)
autor: Marzena Kozłowska
Wspólne ćwiczenia, szkolenia, możliwość operowania z Gotlandii czy Borholmu. Redukcja kosztów operacyjnych. Sam miód. Z boczkiem
Szwabów trafi jasny szlag. I bardzo dobrze
Punktem wyjścia - korwety typu VISBY, doposażone w OPL.
Mniam.
Współczuje, acz bez nadmiernego żalu ;->
Zawsze można, jak to mawiał Klasyk - wziąć kredyt i zmienić pracę.
Bez odbioru.
---
A ile dywizji jest w stanie przerzucić do Polski Szwecja i na jakiej podstawie?
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.