W niedzielę, 21 października okręty 3. Flotylli Okrętów wyszły na morze, rozpoczynając tym samym rejs nawigacyjno-szkoleniowy dla kierowniczej kadry 3. FO. Szkolenie prowadził osobiście dowódca Gdyńskiej Flotylli komandor Mirosław Jurkowlaniec.
Zasadniczym celem rejsu, podczas którego fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko, okręt szkolny ORP Wodnik oraz barkentyna ORP Iskra weszły do Szczecina i Świnoujścia, była wymiana doświadczeń i wniosków dotyczących współpracy pomiędzy Gdyńską Flotyllą a 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną i 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża. Podczas spotkania z dowódcami 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, poruszone zostały tematy dotyczące m. in. wspólnej realizacji zadań w ramach obrony wybrzeża przez związki taktyczne Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych.
Zgodnie z planem rejsu, którego trasa obejmowała akweny Zatoki Gdańskiej i Pomorskiej, a także Bałtyku Południowego, zrealizowana została narada szkoleniowo-metodyczna dla kierowniczej kadry 3. Flotylli Okrętów, której głównym celem była analiza sytuacji szkoleniowej, wypracowanie wniosków i wskazanie kierunków do dalszej działalności oraz wdrażanie efektywnych metod realizacji zamierzeń szkoleniowych. Jednym z założeń rejsu była również promocja Marynarki Wojennej, zawodu żołnierza zawodowego oraz 3. Flotylli Okrętów. Pokłady jednostek ORP Wodnik oraz ORP Iskra zostały udostępnione do zwiedzania dla mieszkańców Szczecina. Podczas pobytu okrętów w Szczecinie, na Wałach Chrobrego, Inspektor MW kontradmirał Jarosław Ziemiański wraz z Prezydentem Miasta Szczecin dokonali odsłonięcia wystawy plenerowej poświęconej 100-leciu Marynarki Wojennej RP. Pomysłodawcą wystawy jest dr Tomasz Neubauer z Muzeum MW w Gdyni.
Fregata rakietowa ORP T. Kościuszko to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych i jednych z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu opiera się na rakietach typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.
Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza" – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tychże działaniach król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z dnia 24 września 1991 roku nadał członkom załogi medal "Za wyzwolenie Kuwejtu".
Barkentyna ORP Iskra jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej RP. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej podczas długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. ORP Iskra to trzymasztowa barkentyna. Fokmaszt posiada ożaglowanie rejowe, grotmaszt – gaflowe, a bezanmaszt – bermudzkie. Okręt został skonstruowany i wybudowany w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jego konstruktorem jest mgr inż. Zygmunt Choreń. Stępka okrętu została położona 11 listopada 1981r. Wodowanie odbyło się 6 marca 1982r. Ceremonii Chrztu dokonała Barbara Zielińska. Patronat nad budową i wyposażeniem okrętu sprawował Klub Oficerów Rezerwy przy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Podniesienie bandery i wcielenie okrętu do służby w Marynarce Wojennej zostało dokonane 11 sierpnia 1982r. Pierwszym dowódcą został kpt. mar. Lech Soroka.
3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego jest uderzeniowym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. O jej sile stanowią fregaty, okręty podwodne i okręty rakietowe wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych i Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne znajdują się natomiast w strukturach Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Grupy Okrętów Rozpoznawczych i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i Morska Jednostka Rakietowa) oraz logistyczne zabezpieczenie działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Ponad 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim, w Siemirowicach oraz w Ustce.
rel (3. FO)
Fot.:
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.