Stocznie, Statki

Jak poinformowano 20 lipca br. - tego dnia w Gdańsku odbyło się w siedzibie Grupy Przemysłowej Baltic sp. z o.o. (GPB) spotkanie z udziałem przedstawicieli: GPB, Baltic Operator oraz Petrobaltic - Grupa Orlen w sprawie budowy statków serwisowych do obsługi morskich farm wiatrowych na Bałtyku i nie tylko.

W oficjalnym komunikacie nie sprecyzowano, o jakiego rodzaju statki serwisowe chodzi (czy np. o CTV czy o SOV lub CSOV).

Strony ustaliły sposób przygotowania dokumentacji projektowej definiującej statki do etapu kontraktowego.

Ustalony został harmonogram dalszego postępowania. Grupa Przemysłowa Baltic potwierdziła zdolność budowy kompletnie wyposażonych statków serwisowych we współpracy z Petrobaltic - Grupa Orlen.

Grupa Przemysłowa Bałtyk i podmioty do niej należące, np. Stocznia Gdańska, w okresie tej przynależności nie odnotowały dotąd na swoim koncie budowy żadnego w pełni wyposażonego statku.

Na początku maja informowano, że w Gdyni (tzn. w spółce Energomontaż Północ Gdynia należącej do GPB) trwały wtedy zaawansowane prace prefabrykacyjno-montażowe dwóch trafostacji (OSS) dla projektu morskiej energetyki wiatrowej na rynek amerykański. Podano wtedy, że "do wykonania jest kompletna konstrukcja stalowa trafostacji wraz z pracami izolacyjnymi i antykorozyjnymi". Trafostacja ma 42 m długości, 34 m szerokości i 22,5 m wysokości, a jej masa wyniesie ok. 1 150 ton. Realizacją projektu zajmuje się ponad 300 osób. Spółki Grupy Przemysłowej Baltic od lat angażują się w wykonawstwo konstrukcji stalowych dla sektora offshore budując trafostacje oraz konstrukcje wsporcze dla morskich farm wiatrowych takich jak OWF Kaskasi, OWF Arkadis Ost, OWF Borkum, OWF Vineyard oraz OWF Ocean Wind. Nie są to w pełni wyposażone trafostacje / podstacje (offshore substation - OSS), a - zasadniczo - tylko ich konstrukcje stalowe ekspediowane za granicę, gdzie są wyposażane.

Morska stacja transformatorowa / podstacja (OSS, określana czasem także jako offshore substation platform), to konstrukcja umieszczana na morzu, która pełni rolę ważnego elementu infrastruktury wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, takich jak farmy wiatrowe na morzu.

Morskie stacje transformatorowe są instalowane w strategicznych miejscach w pobliżu farm wiatrowych na morzu. Ich głównym zadaniem jest zbieranie, konwersja i przesyłanie energii elektrycznej wytworzonej przez turbiny wiatrowe do lądu.

Ostatnim produktem, o którym informowała Stocznia Gdańska / Baltic Operator, był - w marcu br. - blok o masie 425 ton wyprodukowany przez Baltic Operator i wyekspediowany wtedy na barko-pontonie heavy-lift do nowego klienta Baltic Operator - niemieckiej stoczni.

rel (GPB, BO); PBS

Fot.: BO

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter